Güncel
Anasayfa / Basketbol Haber / Blatt: “NBA’de Organizasyonun Kontrolü Tamamen Koçta Olamaz”

Blatt: “NBA’de Organizasyonun Kontrolü Tamamen Koçta Olamaz”

Girit’te düzenlenen turnuvada koç kliniğine katılan Olympiakos başantrenörü David Blatt’e bir kez daha NBA ve LeBron James soruldu.

Kendisine LeBron James ile ilgili bir soru yöneltilen David Blatt’in yanıtı nüktedan oldu:

“Hâlâ bu soruyu aşamıyorum.”

Her koçun yapması gereken beş şeyin ne olduğunu ise şöyle açıkladı Blatt:

“Basketbolun uzmanı olun, kendi felsefeniz olsun, öğretici olun, kendiniz olun ve insan olun.”

Daha sonra ise koç Blatt’in Girit’te katıldığı klinikte kendisine NBA’in kralı ile ilgili soru yöneltildi ve tecrübeli çalıştırıcı bu hileli sorudan kaçmadı:

“Dünyanın en iyi oyuncusu ama daha önce dediğim gibi o da insan. Basit, çok çalışıyor ve organizasyondaki herkese saygı duyuyor.”

2016’da NBA’den ayrılan Blatt, ayrıca Avrupa ve ABD basketbolu arasındaki farklardan da söz etti:

“Farklı bir oyun var. Maç uzunluğu farklı, oyun hızı farklı, kurallar farklı. Ayrıca NBA’de basketbolun etrafında da birçok şey var ve bunlar Avrupa’da yaşanan benzer şeylere oranla çok daha büyük. Ancak NBA’deki birkaç istisna dışında koç, Avrupa’da olduğu gibi tüm organizasyonu kontrol edemez. Bu da büyük bir fark. Bana hangisinin daha iyi olduğunu sormayın. Ben hep şu ana odaklanıyorum. Yoksa önemli şeyleri kaçırırsınız.”

Kaynak: EurohoopsHakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Fersu Yahyabeyoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yapmaya başladım. Son 5 yıldır basketbolun bahis tarafı ile de ilgileniyorum. Uzmanlık alanım Avrupa ligleri, özellikle Euroleague, BSL, VTB ve İspanya liglerini yakından takip ediyorum.

Mutlaka bakın

LA Clippers Favorilerden Biri

NBA’de yaz döneminin en dikkat çekici hamlelerini yaparak önümüzdeki sezon şampiyonluk için iddialı konuma gelen …