Anasayfa / NBA / Dallas Mavericks: Hedef Play-Off Yarışına Tutunmak

Dallas Mavericks: Hedef Play-Off Yarışına Tutunmak

Geçtiğimiz sezonu 33 galibiyet 49 mağlubiyetle batı konferansında play-off potasının dışında tamamlayan Dallas Mavericks yazı nispeten sakin geçiren takımlardan biriydi. Yaz döneminde geçen sezon ortasında takıma katılan Kristaps Porzingis ile 5 yıl 158 milyon dolar karşılığında sözleşme imzaladılar. Böylece takımı iki Avrupalı oyuncu Luka Doncic ve Porzingis üzerine inşa etmeyi tercih ettiler.

Dallas Mavericks geçen sezon kısıtlı kadrosuna rağmen all-star arasına kadar batı konferansında play-off mücadelesi verdi. Fakat gerek JJ Barea’nın sakatlanması gerekse Porzingis takası için bütçe dengesi yaratmak adına kadrolarını boşaltmaları sezon sonunda takımı bu yarıştan uzaklaştırdı. Sezon geneline bakıldığında evlerinde ligin elit takımlarına karşı kafa kafaya oynamayı başarırken deplasmanda maç kazanmakta son derece zorlandılar.

Doncic Balon Olmadığını Kanıtlandı!

Luka Doncic her ne kadar all-star arasından sonra takımın hedefsiz kalması ve NBA sezonunun yoğunluğundan ötürü son dönemde zorlansa da çaylak yılında ligde kalıcı olacağı gösterdi.  Yılın çaylağı ödülünü alan Sloven gard üç numarada başladığı sezonda koç Rick Carlise’ın gözüne girip orijinal pozisyonda kullanılmaya başladıktan sonra daha iyi verim verdi.

Yaz döneminde Mavericks serbest oyuncu pazarından eski oyuncusu Seth Curry yanı sıra Boban Marjanovic ile sözleşme imzaladı. Bunun yanında Memphis Grizzlies ile yapılan takas sonucu oyun kurucu Delon Wright’ı kadrolarına kattılar. Ayrıca sözleşmesi sona eren JJ Barea, Dorian Finney-Smith, Maxi Kleber ve Dwight Powell ile sözleşme yenilediler. Beklentilerin aksine Porzingis ve Doncic’in yanına üçüncü bir yıldızı almayı tercih etmediler.

Porzingis’in Performansı Belirleyici Olacak

Koç Rick Carlise’ın önümüzdeki sezon elinde geçtiğimiz 2 yıla göre daha rekabetçi bir kadro olduğu aşikar. Deneyimli koç zaten NBA genelinde elindeki malzemeyi oldukça verimli kullanmayı başarıyor. Geçtiğimiz sezon takas döneminin sonuna kadar elindeki vasat kadroyla güçlü batı konferansında play-off potasının içinde kalmayı başarmıştı.

Bu sezonsa Dallas Mavericks’in nereye kadar gidebileceğini Luka Doncic’in gelişimi ve Kristaps Porzingis’in sakatlıktan nasıl döneceği belirleyecek. Letonyalı uzun Mavericks’e takas olduktan sonra karıştığı bar kavgası ve tecavüz soruşturmasıyla gündeme gelmişti. Dallas’ın 5 yıl 158 milyon $ ile geleceğini onun üstüne ipotek ettiği düşünüldüğünde Porzingis’in göstereceği performansın önemi bir kat daha artıyor. Şayet New York Knicks formasıyla oynadığı son sezon parkede gösterdiği etkiyi Mavericks formasıyla tekrarlayabilirse play-off yarışının içinde olabilirler. Fakat takıma üçüncü bir yıldız ekleyememeleri onları güçlü batıda play-off yarışının dışında bırakabilir. 

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

San Antonio Spurs – Denver Nuggets İddaa Tahmini 05.08.20

NBA‘de Batı’nın iki dişli takımı karşı karşıya gelecek. San Antonio Spurs Çarşamba saat 23:00’da Denver …