Anasayfa / Genel / Draft Edilmeyen Potansiyeller

Draft Edilmeyen Potansiyeller

Geçtiğimiz sezon Yogi Ferrell, Ron Baker, David Nwaba, Marshall Plumlee, Wayne Selden Jr. ve Fred VanVleet gibi isimler draft edilmedikleri halde NBA takımlarından kontrat kapıp parkeye çıkma şansı bulmuşlardı. Verilen şansları iyi değerlendirip, yeteneklerini sergileyerek kendilerinden sıkça söz ettirmeyi de başarmışlardı.

Aşağıdaki 5 oyuncu da bu sezon draft edilemeyen ve şuana kadar garanti kontrat alamayan isimler arasında potansiyelleri ile en çok dikkat çekenler. Onları Yaz Ligi’nde izleyeceğiz ve sonrasında bir çoğunu iyi bir rol oyuncusu olarak NBA takımlarında ya da Avrupa piyasasında görebiliriz.

Johnathan Motley (F/C-2.06m-1995-Baylor)

17.3 sayı – 9.9 ribaund – 2.3 asist – 1.1 blok

Motley ilk turda draft edilmesi beklenen bir oyuncuyken Nisan ayında dizinden geçirdiği ameliyat nedeniyle draft sürecinde kendini dışarıda buldu. Medikal testlerden tam olarak geçemedi Motley ancak bu durum 104 kg ağırlığında olan ve 2.06 metre boyundaki genç oyuncunun NCAA’deki en istikrarlı isimlerden biri olduğun, aynı zamanda atletizmi artı sahip olduğu silahlarla NBA için de uygun olduğunu değiştirmiyor tabiki. Halen en büyük soru işareti hücumdaki sınırlı yetenekleri. Çembere yakın bölgelerde hem bitirici olarak hem de alçak post oyunlarında etkili ama birkaç adım bile uzaklaştığında etkinliği düşüyor. Ribaundlarda ise çok çalışkan ve aktif bir isim, geçen sezon 40 dakikalık istatistiklere baktığımızda ortalama 12.9 ribaund ile oynamıştı.

L.J. Peak (G/F-1.96m-1996-Georgetown)

16.3 sayı – %32.7 3 sayı – 3.8 ribaund – 3.5 asist

Evet Peak draft seçmelerine çağrılmadı belki ama NCAA sezonu boyunca oyunun iki alanında da sergilediği yetenekleri ile hayli dikkat çekmişti. Her ne kadar bir 2 numara olsa da Peak’in üstün bir saha görüşü ve organizasyon yeteneği var. Penetre üzerinden pas dağıtma özelliği sayesinde takım arkadaşlarına da pozisyon yaratabilen bir guard, geçen sezon maç başına 3.5 asist ile oynamıştı. Savunmanın kendisine verdiği açığa göre hücumunu yönlendiren ve koridorları değerlendirerek potaya etkili saldırılar yapabilen bir skorer. Bunun yanında güçlü fiziği ve çabukluğu sayesinde birden fazla pozisyonu savunabilme yeteneğine sahip. Peak hakkındaki en önemli soru işareti parkede herşeyi yapabiliyor olması ama hiç birinde üst düzeye çıkamamış olması, herşeyden az az diyebiliriz özetle. Oyunun belli alanlarını birkaç seviye yukarı çıkarabilirse adını değerli çok yönlü guardlar arasına yazdırabilir.

Devin Robinson (F-2.03m-1995-Florida)

11.1 sayı – %39.1 3 sayı – 6.1 ribaund – 0.6 asist

Robinson’ın draft edilememesinin temel nedeni istikrarsızlık. Ancak halen sınıf atlayabilmek adına önemli yetenekleri ile önünde fırsatlar var. Güçlü fiziği 4 numara oynayamaya yeterli olduğu gibi aynı zamanda bir 3 numaranın da süratine ve mobilitesine sahip. Aynı zamanda 3 pozisyonu da savunabilecek potansiyele sahip ve hücumda da dış şut tehditi ile (son sezonunda %39.1 ile üçlük atmıştı.) takımına derinlik kazandırabilecek bir oyuncu. Kendi şutunu yaratabilme konusundaki limitli yetenekleri onun en büyük eksisi. 3 sayı çizgisi gerisinden daha fazla üretebilirse etkili savunması ile de birlikte NBA’de iyi bir rol oyuncusu olabilir.

V.J. Beachem (SF-2.03m-1995-Notre Dame)

14.5 sayı – %36.1 3 sayı – 4.1 ribaund – 0.9 asist

Beachem son sezonunda 3 sayı yazı yüzdesinde yaşadığı düşüşün de etkisiyle draft edilmeyen isimler arasında kendisini bulmuştu. Dış şutlarda yaşadığı bu istikrarsızlık onun genel oyununu ve skor gücünü de ciddi şekilde negatif etkilemişti. Fakat düşük yüzdesine rağmen maç başına 2.4 3 sayı isabeti bulabilmiş ve faul çizgisinden de %83.6 gibi iyi bir yüzde yakalamıştı. Şut mekaniği şüphe uyandırmayacak kadar iyi ve 2.03 metre boyunda olmasının da avantajı ile bir çok savunmacının üstünden rahatlıkla şuta kalkabiliyor. Yumuşak bilekleri ve dribbling üstü orta mesafe de kullanabilme yeteneği ile bir keskin nişancıdan iyi bir skorere dönüşebilecek kumaşa sahip.

Andrew White (SG-2.01m-1993-Syracuse)

18.5 sayı – %40.1 3 sayı – 4.6 ribaund – 1.1 asist – 1.6 top çalma

White fiziği ve verimli şut dinamiği sayesinde kendisine NBA takımlarında bir yer bulabilecek bir isimdi. Çünkü NBA takımları bu tarz güçlü fizikli ve uzun kanat oyuncularına aç durumdalar. 2.01 boyu ve atletizmi sayesinde bir çok savunmanın üstünden rahatlıkla potayı görebilen bir şutör ki 40 dakikalık istatistiklerde maç başına 3.4 3 sayı isabeti bulmuştu bu sezon. Perdelerden çıkıp bulduğu yakala at pozisyonlarında da iyi bir potansiyele sahip ancak bu anlamda istikrarı sağlayabilmiş değil henüz. White dış şut tehditi nedeniyle savunmanın aldığı yakın önlemlere karşı da penetre yeteneklerine sahip ki orta mesafe şutlarda da istikrarlı olması hücumdaki çeşitliliğini arttırıyor. Savunmada da istikrarlı ve enerjik bir guard. En önemli eksiği pas yeteneklerinin sınırlı olması.

FERSU DENİZ YAHYABEYOĞLUHakkında basketboltahmin

Mutlaka bakın

NBA iddaa tahmin ve analizleri

Cleveland Cavaliers – Orlando Magic İddaa Tahmini (2) 27.10.22

NBA normal sezon mücadelesinde Cleveland Cavaliers, çarşambayı perşembeye bağlayan gece saat 02:00’de Orlando Magic ile Rocket Mortgage …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir