Anasayfa / Genel / Euroleague Temsilcilerimizde Transfer Gündemi

Euroleague Temsilcilerimizde Transfer Gündemi

euroleague_temsilcilerimizde_transfer_gundemi_240717_basketboltr
euroleague_temsilcilerimizde_transfer_gundemi_240717_basketboltr

 

NBA’de salary cap (maaş limiti) artışları sonucu Avrupa piyasası bir hayli sıkışmış durumda. Ayrıca Çin ligi ve hatta Güney Kore ligi de kaliteli oyuncu pastasından pay kapmaya başladılar. Hal böyle olunca özellikle Euroleague’de mücadele edecek iki temsilcimiz Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in işleri bir kat daha zorlaştı. Gelin birlikte iki güçlü temsilcimizin transfer gündemine ve yaptıkları hamlelere bir göz atalım.

Fenerbahçe

Sarı lacivertliler geçen yaz ikiz kuleler Udoh ile Vesely ve takımın skoreri Bogdanovic’i NBA’den kaçırmayı başarmışlardı. Ancak geçen sezon gelen Euroleague şampiyonluğunun ardından temel hedefin gerçekleşmesi ve NBA kontratlarının iyice cazip hale gelmesi ile birlikte Udoh ve Bogdanovic’i bu kez tutamadılar. Özellikle Udoh’un gidişinin, üstelik de beklenenden çok daha az bir kontrat tutarına, sürpriz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu noktada Euroleague’in yeni lig kurgusu, maç ve antrenman sayısının artmasının da oyuncuların Avrupa’dan uzaklaşmasında önemli bir etken olduğunu söylemek lazım. Boşalan kısa rotasyonuna önce Sinan sonra da Guduric hamlesini yapan temsilcimizde Wanamaker ismi de halen gündemde. Amerikalı oyuncunun minimum kontrata bile NBA’de oynamak istediği gelen haberler arasında, hatta ailesini de Amerika’ya göndermiş şimdiden. Bununla birlikte Avrupa’da kalmak istemesi durumunda CSKA ve Fenerbahçe’nin teklifleri de masasında bulunuyor. Ancak iki takımın da guard rotasyonunun oldukça kalabalık olması Wanamaker gibi lider bir ismin hangi takımı seçeceği konusunda soru işaretlerini de birlikte getiriyor. Bu arada 1 ve 2 numarada geniş bir kadroya sahip olan Fenerbahçe’nin Wanamaker’dan olumsuz cevap alması durumunda takviye yapması beklenmiyor. Uzun rotasyonunu son iki sezondur güçlendirmek isteyen sarı lacivertliler bu yaz belki de Avrupa’nın en iyi 4 numaralarından biri olan İtalyan Mellli’yi kadroya katarak, NBA’den kaçırarak, büyük iş başardılar. Udoh’un yerini doldurabilmek için ise Amerika pazarında çalışmalarını sürdürüyor Fenerbahçe. Her ne kadar Gherardini ve Obradovic B planımız var deseler de işleri hayli zor. NBA takımları daha şimdiden kalbur üstü genç uzunları kaptı bile. Serbest oyuncu piyasasında da fazla seçenek kalmadı. Ancak garanti kontratı olmayan bazı oyuncuların durumu da 1 Ağustos’ta netleşecek, bu nedenle uzun transferinin beklenenden daha geç sonuçlanabileceğini düşünmek yanlış olmaz.

melli_euroleague_temsilcilerimizde_transfer_gundemi_240717_basketboltr
melli_euroleague_temsilcilerimizde_transfer_gundemi_240717_basketboltr

 

Oyun Kurucu:   Kostas Sloukas – Bobby Dixon

Şutör Guard:     Marko Guduric – Sinan Güler – Melih Mahmutoğlu

Kısa Forvet:      Nikola Kalinic – Luigi Datome – James Nunnally –  Egehan Arna

Uzun Forvet:    Nicolo Melli – Pero Antic – Barış Hersek

Pivot:                  Jan Vesely – Ahmet Düverioğlu

Anadolu Efes

Lacivert beyazlılar bu sezon daha düşük bir bütçeyle ve dolayısıyla da daha mütevazi bir kadroyla yola çıkacaklar. İki tecrübeli uzun, Dunston ve Brown ile kontrat yenileyerek aslında en önemli transfer hareketini yapan temsilcimiz, diğer yabancıları ile yollarını ayırarak genelde ligimizi tanıyan, skorer isimlere yöneldi. Özellikle McCollum ve Ledo hamleleri ile bu sezon da tam sahada oynamayı tercih eden ve bol skor bulmaya aday bir Anadolu Efes izleyeceğimizin sinyallerini aldık ki çaylak guard Adams ve tecrübeli skorer Simon da bu felsefeye uygun isimler. Ancak onlar da 5 numara konusunda durumu netleştiremeyen Euroleague takımlarından. Sloven uzun Omic’in devam eden kontratı ellerini kollarını bağladı adeta. Her ne kadar Alper Yılmaz Amerika’da da ilgilendiğimiz isimler var dese de gelen haberlere göre Omic’in kontratından çıkmayı başarırlarsa, Beşiktaş ile geçtiğimiz sezon harikalar yaratan Sırp uzun Stimac’ı kadrolarına katacaklar ve yabancı transferini kapatacaklar. Bununla beraber Cedi ve Furkan’ın NBA’e gitmesinin ardından ülke basketbolunun en iyi alt yapılarından birine sahip olan Anadolu Efes’in, şuanda kadrosunda hazır olarak süre verebileceği yerli oyuncu sayısı sadece 2 tane, Doğuş ve Birkan. Genç isimler Onuralp ve Berk, BSL için de Euroleague için de henüz hazır değiller. TBL takımlarının agresif ve yüksek maaşlı teklifleri ile bir çok yerli oyuncunun BSL’den uzaklaştığını düşünürsek, Can Maxim ile Samet’i Beşiktaş’a ve Oğulcan’ı da Büyükçekmece’ye verdikten sonra yerli rotasyonuna nasıl takviye yapacakları ciddi soru işareti.

brown_euroleague_temsilcilerimizde_transfer_gundemi_240717_basketboltr
brown_euroleague_temsilcilerimizde_transfer_gundemi_240717_basketboltr

 

Oyun Kurucu:   Errick McCollum – Josh Adams – Doğuş Balbay

Şutör Guard:      Ricky Ledo – Onuralp Bitim

Kısa Forvet:       Krunoslav Simon – Birkan Batuk

Uzun Forvet:     Derrick Brown – Brock Motum – Berk Demir

Pivot:                   Bryant Dunston – Alen Omic

 

FERSU DENİZ YAHYABEYOĞLU

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudenizHakkında basketboltahmin

Mutlaka bakın

NBA iddaa tahmin ve analizleri

Cleveland Cavaliers – Orlando Magic İddaa Tahmini (2) 27.10.22

NBA normal sezon mücadelesinde Cleveland Cavaliers, çarşambayı perşembeye bağlayan gece saat 02:00’de Orlando Magic ile Rocket Mortgage …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir