Anasayfa / Genel / Gaziantep’in Tecrübeli Uzunu: DJ White

Gaziantep’in Tecrübeli Uzunu: DJ White

Gaziantep'in Tecrübeli Uzunu: DJ White
Gaziantep’in Tecrübeli Uzunu: DJ White

Son sezonlarda transfer politikasını en doğru şekilde yürüten takımlardan biri Gaziantep. Ellerindeki kısıtlı bütçeyle ya tecrübeli ama beklentilerin altında kalmış isimleri alarak onları ayağa kaldırıyorlar ya da Eurocup/Euroleague seviyesinin bir tık altında kalmış ve sınıf atlamaya hazır isimleri alarak onlardan maksimum derecede fayda sağlıyorlar. Bu sezon için pota altına yaptıkları hamle, Dewayne “D.J.” White, Jr. da ilk belirttiğim sınıfa giriyor. Gelin birlikte 2.06 metre boyundaki 1986 doğumlu tecrübeli uzunu daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

NCAA’in köklü kolejlerinden Indiana’da 4 sezon forma giyen White, önemli istatistiklere imza attı. 2008 yazında mezun olduğunda okul tarihinin en fazla sayı üreten 16. ve en fazla ribaund alan 9. oyuncusuydu. Aynı yaz 1.tur 29.sıradan Pistons tarafından draft edildi ve Supersonics’e takaslandı. 2008-09 sezonu ile birlikte takımı isim ve şehir değiştirerek Oklahoma Thunder oldu. White, 6 sezon süren NBA kariyeri boyunca 3 farklı takımla, Thunder, Bobcats ve Celtics ile toplamda 139 maça çıktı. Kariyer ortalamaları 5.9 sayı, 3.2 ribaund, 0.6 asist şeklindeydi. NBA’deki son 2 sezonunda kontrat almakta zorlandığı dönemlerde Çin liginde de forma giydi. 2012-13 sezonunda Shanghai ve 2013-14 sezonunda da Sichuan takımlarında başarılı performanslar sergiledi. 2014 yazıyla beraber kariyerinde yeni bir sayfa açtı ve Avrupa basketboluna adım attı, Baskonia ile anlaştı. Ancak sadece 4 maça çıkan tecrübeli uzun beklentilerin altında kaldı ve tekrar Çin’e döndü, sezonu Fujian takımında tamamladı. 2015 yazında Avrupa macerasına devam etme kararı aldı ama bu sefer çıtayı 3-4 kademe aşağı çekerek İtalya liginin ortalama takımlarından Torino ile anlaştı. Son iki sezonu burada geçiren White, skor ve ribaundlarda etkileyici bireysel istatistikler yakaladı.

Gaziantep'in Tecrübeli Uzunu: DJ White
Gaziantep’in Tecrübeli Uzunu: DJ White

“Artılar-Eksiler”

White, atletik özellikleri, uzun kolları ve alçak posttaki etkinliği ile ön plana çıkan tecrübeli bir uzun. Aynı zamanda koşmayı seviyor ve açık alanda da takımına katkı veriyor. Patlayıcı özelliği ve enerjisi ile rakipleri posterlemeye bayılıyor ki bu özellikleri sayesinde aynı zamanda ribaundlarda da dominant, özellikle rakip pota altında. Alçak postta gerek fakeler ile gerek pivot adımları ile kendine alan yaratabiliyor, bu konuda kurt bir uzun. Yumuşak bilekleri sayesinde hem orta mesafede hem de pota altında yüzdeli bitirişlere sahip. İkili oyunlarda hem potaya kadar devrilip temasa rağmen skora gidebiliyor hem de kısa devrilmelerin ardından orta mesafe tehditini kullanıyor. Boyalı alandaki etkinliğinin yanı sıra White, yüzü dönük de potaya yönelebilen çabuk ayaklı bir 4 numara. Uzun kolları ve atletizmi sayesinde birkaç dribblingin ardından direkt potaya uzanabiliyor. Oyun zekası yüksek ve bencil değil, yüksek posttan uzunları besleyebildiği gibi alçak posttan da kanatlardaki ceza atıcılarına pas çıkarabiliyor. Mevcut özellikleri, uzun kolları, çabuk ayakları ve atletizm ile beraber aynı zamanda ciddi de bir blok tehditine sahip.

Gelelim eksilerine. NBA’de tutunamamasının temel nedeni 4 ve 5 numara arasına sıkışmış olmasıydı. Fiziksel özellikleri 5 numara için yetersiz kalabiliyor. Bununla birlikte potadan uzaklaştıkça etkinliği düşüyor, istikrarlı bir 3 sayı tehditi yok ki zaten bu silahını fazla da kullanmıyor (26 maçta 12/33). Yüzü dönük hücumlarda da genelde sağ tarafına penetre ediyor ve fundemental seviyesi bir 4 numara için ortalamanın üstünde değil. İşin savunma tarafında aslında hem rakiplerin kabusu olabilecek bir çember koruyucu özelliklerine hem de ikili oyunlarda efektif olabilecek özelliklere sahip. Ancak oyunun bu tarafını pek sevmiyor ve genelde enerjisini harcamıyor, konsantrasyon sorunları var. Maçların içerisinde bile dakika dakika an ve an savunmada git geller yaşıyor. Ayrıca ayakları dikey olduğu kadar yatayda hızlı değil, ikili oyunlarda adam değişmelerde kısalara karşı dezavantajlı kalabiliyor.

“Sonuç”

White, koç Dedas’ın sisteminde geçen sezon Jefferson’ın üstlendiği görevde olacak. Maçlara göre 5 numaraya da kayacak ki alçak post etkinliği ile kısa beşlerle oynanan tempo basketbolunda Gaziantep’in en büyük silahlarından biri olacaktır. Özellikle iç saha maçlarında seyir zevki yüksek, spektaküler hareketler izletecektir bizlere. Fakat savunmada zaman zaman takımı yumuşatacaktır çünkü yanında oynayabilecek uzunlar Balazic ve Haislip de pek bu yönleri ile ön plana çıkan isimler değiller. White, aynı zamanda iyi bir takım oyuncusu olması ve kaliteli karakteri ile takıma ağabeylik de yapacaktır. Bakalım koç Dedas, yetenekli, tecrübeli ama çalışmayı, zoru çok sevmeyen bir ismi daha ayağa kaldırabilecek mi, performansını merakla beklediğim isimlerden biri.

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudenizHakkında basketboltahmin

Mutlaka bakın

NBA iddaa tahmin ve analizleri

Günün NBA Kuponu (2) 25.10.22

NBA’de heyecan Pazartesiyi Salıya bağlayacak gece oynanacak 8 maçla devam edecek. Günün maçlarından oluşturduğum günün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir