Güncel
Anasayfa / Basketbol Haber / İspanya Liga Endesa’da Format Değişikliği Gündemde

İspanya Liga Endesa’da Format Değişikliği Gündemde

İspanya Liga Endesa‘nın yönetiminde bulunan ACB, takımların çoğu ile önemli bir format değişikliği konusunda el sıkışmış durumda. Ancak bu öneri şuana kadar Euroleague A lisansı bulunan Baskonia, Barcelona ve Real Madrid tarafından kabul görmedi, bu da hayata geçirilmesini engelliyor.

Peki tartışılan yeni formatın detayları neler:

  • Lige 18 takımla devam edilmek isteniyor. (Baskonia, Barcelona ve Real Madrid takım sayısının 16’ya düşmesini talep ediyor.)
  • Normal sezonun sonunda ilk 4 sırada yer alan takımlar direkt çeyrek finale çıkarken diğer 4 takım 5-12.sırada yer alan takımların arasında oynanacak elemelerden sonra belli olacak.
  • 18 takımlı ligde son takım direkt alt lige düşerken, ligi 16. ve 17. bitiren takımlar ise alt ligin 2. ve 3.sü ile dörtlü bir play-out eleme mücadelesi verecekler.

Benzer bir format 2016-17 sezonunda, Yunanistan Ligi’nde hayata geçirilmişti; ilk 2 sırada yer alan Olympiakos ile Panathinaikos direkt yarı finale çıkarken, 5-6-7-8.sıradaki 4 takım da önce kendi aralarında eşleşmişler ve elemeyi geçenler çeyrek finalde 3 ve 4.sıradaki takımlarla eşleşmişlerdi. Kazanan takımlar da yarı finalde belirttiğim üzere Olympiakos ve Panathinaikos ile eşleşmişlerdi. Ancak bu format beğenilmedi lig yönetimi tarafından ve geçtiğimiz sezon tekrar eski formata, klasik play-off eşleşmesine dönüldü.

İspanya’nın uygulamak istediği formatın ideale yakın olduğunu ve Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde de uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Fersu Yahyabeyoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yapmaya başladım. Son 5 yıldır basketbolun bahis tarafı ile de ilgileniyorum. Uzmanlık alanım Avrupa ligleri, özellikle Euroleague, BSL, VTB ve İspanya liglerini yakından takip ediyorum.

Mutlaka bakın

günün basketbol iddaa tahminleri basketboltahmin.net

Günün İddaa Kuponu 19.06.19

Çarşamba programında Avupa liglerinde zorlu final serilerindeki maçlar devam ediyor olacak ve bizleri birbirinden keyifli …