Anasayfa / NBA / Memphis Grizzlies: Hızlı Bir Yeniden Yapılanma

Memphis Grizzlies: Hızlı Bir Yeniden Yapılanma

Memphis Grizzlies geçtiğimiz sezona iyi bir başlangıç yapsa da aralık ayıyla birlikte düşüşe geçti. Normal sezonu 33 galibiyet ve 49 mağlubiyetle noktalayan takım sezon içinde veteran pivot Marc Gasol’u Jonas Valanciunas karşılığında Raptors’a gönderdi. Mike Conley ise adı birçok takımla anılmasına rağmen sezonu Memphis’de noktaladı.

Yaz döneminde yaptığı hamlelerle yeniden yapılanan Memphis Grizzlies ilk olarak Mike Conley’i Utah Jazz’a gönderdi. Bu takas sonucunda takıma Jae Crowder, Grayson Allen’ı ekleyip draft hakkı aldılar. Ayrıca Marc Gasol takası sonucu takıma katılan Jonas Valanciunas ile yeniden anlaştılar. Yazın onlar adına diğer önemli kayıpları Avery Bradley, CJ Miles ve Delon Wright oldu. Ayrıca Chandler Parsons’ın yüklü kontratından son senesinde kurtulmayı başardılar. Üstüne üstlük her ne kadar takımda kalması beklenmese de Andre Iguodala gibi değerli bir parçayı takasla kadrolarına eklediler. Serbest oyuncu pazarından geçen sezon Fenerbahçe Beko forması giyen Marco Guduric’i kadroya kattılar.

Draftten Önemli Eklemeler Yaptılar

Grizzlies adına draft oldukça verimli geçti. Sadece ikinci sıradan oyun kurucu Ja Morant’ı seçmekle kalmadılar. Yirmi birinci sıradan seçtikleri forvet Brandon Clarke NBA Yaz Ligi Las Vegas ayağının MVP’si seçilmeyi başararak potansiyelini ortaya koydu. Organizasyona uzun yıllardır hizmet eden Marc Gasol ve Mike Conley’nin ayrılışının ardından üç ay gibi kısa bir sürede yeniden yapılanmayı başardılar.

Memphis Grizzlies yeniden yapılanırken takımın başına Popovich ekolünden yetişme ve daha önce Mike Budenholdzer’ın yardımcılığını yapan Taylor Jankins’i getirdi. Daha önce Popovich ekolünden yetişme Mike Budenholdzer ve Brett Brown gibi koçların modern NBA basketbolunda yakaladığı başarı bu tercihte etkili oldu.

Ellerinde Değerli Parçalar Var

Grizzlies için önümüzdeki sezon tam anlamıyla bir geçiş yılı olacak. Takım olarak çaylak sezonunda sergilediği performansla beğeni toplayan Jarren Jackson Jr’ın göstereceği gelişim onlar adına önemli. Draftin iki numarası Ja Morant’ın kolej kariyerinde sergilediği saha içi organizasyon becerisiyle NBA’e adapte olmasını bekleyecekler. Ayrıca dört ve beş oynayabilen çaylak Brandon Clarke yaz liginde sergilediği oyunla takıma katkı verebileceğini gösterdi. Üstüne üstlük ellerinde birçok şampiyonluk adayının iştahını kabartan Andre Iguodala gibi takas parçası var.

Tüm bu iyi gelişmelere rağmen genç ve tecrübesiz kadronun gerçekçi hedefi play-off değil. Onlar için öncelik takım olabilmek ve yaz döneminde yaptıkları hamlelerle iyi bir organizasyona sahip olduklarını gösterdiler.

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

San Antonio Spurs – Denver Nuggets İddaa Tahmini 05.08.20

NBA‘de Batı’nın iki dişli takımı karşı karşıya gelecek. San Antonio Spurs Çarşamba saat 23:00’da Denver …