Anasayfa / NBA / Phoenix Suns: Kaybetme Kültürü Değişecek mi?

Phoenix Suns: Kaybetme Kültürü Değişecek mi?

Geçtiğimiz sezonu batı konferansında 19 galibiyet 63 mağlubiyetle son sırada tamamlayan Phoenix Suns yaz döneminde önemli değişiklikler yaptı.  Dokuz sezondur play-off göremeyen Suns takımın başına Gregg Popovich ekolünden yetişme Monty Williams’ı getirerek takımın üzerine yapışan kaybetme kültürünü değiştirmeye çalışacak.

Yazın yaptıkları en önemli hamlelerin başında Utah Jazz ile kontratı sona eren Ricky Rubio geliyor. Böylece oyun kurucu rotasyonunda güvenilir ve takım yönetmeyi bilen tecrübeli bir isme sahip oldular. Belki de en önemlisi bu hamle sayesinde takımın ana skor opsiyonu Devin Booker’ı orijinal pozisyonunda kullanabilecekler.

Bunun dışında Phoenix Suns gerçekleşen takas sonucu draft hakkı karşılığında Dario Saric’i takıma ekledi. Başarılı bir çaylak yılının ardından geçtiğimiz iki sezon vasatı aşamayan Hırvat forvetin takıma ekstra basketbol aklı katmasını umacaklar. Bunun yanında free-agent piyasasından uzun rotasyonuna Aaron Baynes gibi bir görev adamı ve Frank Kaminsky gibi beklentileri tam olarak karşılayamamış bir oyuncu kattılar.

Takımdan giden en önemli parça ise Devin Booker’dan sonra ikinci skor opsiyonu olan TJ Warren oldu. Warren’ı sadece para karşılığında Pacers’a yollayan Phoenix Suns ayrıca Richaun Holmes ve beklentileri karşılayamayan Josh Jackson ve Dragan Bender ile yolları ayırdı.

Bu sezon Ricky Rubio’nun oyun kurucu pozisyonuna geçmesiyle beraber Devin Booker’ı şutör gard pozisyonda kullanacak olmaları takımın en büyük artısı olacak. Fakat Booker çok kolay sakatlanan bir oyuncu ve onun yokluğunda skor sıkıntısı çekmeleri oldukça olası. Bunun yanında çaylak yılında özellikle savunmada aksayan De’Andre Ayton’ın göstereceği gelişim onlar adına önemli olacak. Ayrıca geçtiğimiz sezon ortasında takıma katılan Kelly Oubre Jr’dan takıma derinlik katmasını bekleyecekler.

Yaz döneminde takıma önemli parçalar katsalar da güçlü batı konferansında Suns’ın işi oldukça zor olacak. Savunma verimliliğinde geçtiğimiz sezonu Cavaliers’ın ardından sondan ikinci tamamlayan Suns’ın öncelikle takıma kazanma kültürünü yerleştirmesi gerekiyor. Bu anlamda koç Monty Williams’ın işi hiç de kolay olmayacak.

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

Oklahoma City Thunder – Washington Wizards İddaa Tahmini 09.08.20 (Basket Guru)

NBA‘de Batı’nın iddialı takımlarından Oklahoma City Thunder Pazar saat 19:30’da Washington Wizards ile karşılaşacak. Hem …