Anasayfa / Basketbol Haber / Yabancı Antrenörler İçin Kriterler Açıklandı

Yabancı Antrenörler İçin Kriterler Açıklandı

Türkiye Basketbol Federasyonu Yabancı Antrenör Kriterleri’ni yayınladı. Yönergeye göre yabancı koçlar sadece BSL ve KBL’de çalışabilecek, sözleşmeleri devam edenlerden ise kriter aranmayacak.

İşte “Sözleşmeli Basketbol Antrenörleri Çalışma Usul ve Esasları Talimatında Değişiklik Yapılmasına Dair Talimat”:

YÖNERGE

Yabancı uyruklu antrenörler sadece Erkekler ve Kadınlar Süper Liglerinde görev yapabilirler. Kariyer kriterleri uysa dahi diğer liglerde ve altyapılarda çalışamazlar.

KRİTERLER

Türkiye Basketbol Süper Ligi”de başantrenör olarak görev yapacak yabancılar için:

* A Milli Takım seviyesinde son 3 Avrupa veya Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyat Oyunları’nda yer alan ve ilk 8 arasında yer almış erkek takımlarında başantrenör veya ilk 4 arasında yer almış erkek takımlarında birinci yardımcı antrenör olarak görev yapmış olmak.

* Son 5 sezonda Euroleague’de yer alan takımlarda başantrenör veya bu takımlardan birinde birinci yardımcı antrenör olarak görev yapmış olmak.

* Son 5 sezonda İspanya, Fransa, Litvanya, Yunanistan, İtalya veya Almanya’nın en üst erkekler veya VTB Ligi’nde en az 1 kez play-off yarı final oynamış veya Adriyatik Ligi’nde en az 1 kez play-off finali oynamış takımlardan birinde başantrenör olarak görev yapmış olmak.

* NBA’de yer alan takımlarda en az 5 sezonda en az 1 kez başantrenör veya yardımcı antrenör olarak görev yapmış veya antrenörlük kariyerinde bu takımlarda en az 1 kez başantrenör olarak şampiyonluk kazanmış olmak.

* NCAA takımlarından son 5 sezonda en az 1 kere NCAA turnuvasında son 8 arasına kalma başarısını göstermiş takımda başantrenör olarak görev yapmış olmak veya antrenörlük kariyerinde en az 1 kez NCAA takımıyla şampiyon olmak.

Erkekler ve Kadınlar Basketbol Süper 1. Liglerinde yer alan takımlarda bir sezonda en fazla 1 yardımcı antrenör yabancı uyruklu olabilir. Sezon içinde başantrenörün değişmesi halinde yabancı uyruklu antrenörün, antrenörlük seviyesinin yeterli olması ve kariyer kriterlerini sağlaması koşuluyla yardımcı antrenör sözleşmesini feshederek başantrenör olarak tamamlama hakkı vardır. Kondisyonerler bu bağlamda yardımcı antrenör olarak değerlendirilmez.

Sözleşmesi devam eden antrenörlerden sözleşme bitimine kadar kariyer yeterliliği aranmaz. Bu durumdaki antrenörler sözleşme süreleri sonunda görev yaptıkları kulüple sözleşmelerini uzatıp göreve devam ettikleri taktirde aynı haklardan yararlanırlar. Ancak başka bir kulüp ile sözleşme yapmaları durumunda kariyer yeterliliklerini sağlamaları gereklidir.

Kaynak: Basketfaul & TBFHakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Fersu Yahyabeyoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yapmaya başladım. Son 5 yıldır basketbolun bahis tarafı ile de ilgileniyorum. Uzmanlık alanım Avrupa ligleri, özellikle Euroleague, BSL, VTB ve İspanya liglerini yakından takip ediyorum.

Mutlaka bakın

günün basketbol iddaa tahminleri basketboltahmin.net

Günün İddaa Kuponu (Erkenci) 10.02.19

Pazar günü programdaki Avrupa ligi maçlarından sizler için gündüz seansında yer alanlar arasından en güvendiğim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir