Anasayfa / Bahçeşehir Koleji / Yeni Kriterlere Göre BSL Koçlarının Durumu

Yeni Kriterlere Göre BSL Koçlarının Durumu

Yabancı antrenörler ile ilgili çalışma kriterleri Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından açıklandı. Kararın açıklanmasının ardından ligimizde çalışan ve kriterleri sağlayamayan antrenörlerin kariyerini inceledik. Şu anda ligimizde başantrenör olarak görev alan üç yabancı antrenör bulunmakta. Bu isimler Fenerbahçe’den Zeljko Obradovic, Gaziantep Basketbol’dan Nenad Markovic ve Eskişehir Basket’in ligden çekilmesiyle lige katılan Bahçeşehir Koleji’nin başantrenörü Stefanos Dedas.

Şartları okuduğumuz anda Obradovic’in fazlasıyla karşıladığını görebiliyoruz. O zaten dünyanın en kariyerli birkaç koçundan biri… Şimdi gelelim diğer antrenörlere.

Stefanos Dedas son 5 sezonda kulüp düzeyinde gerekli şartları sağlayamıyor. Milli takımlar düzeyinde ise son anda kaçırmış durumda. Slovenya milli takımıyla görev aldığı süreçte 2015 Eurobasket’i 12. olarak, 2014 Dünya Kupasını ise çeyrek finalde Amerika Birleşik Devletleri’ne elenerek tamamladılar. Eğer yardımcı antrenör olarak yarı final oynamış olsalardı şartlardan birini sağlayarak kriterleri geçmiş olacaktı. Bu durumda Dedas Bahçeşehir Koleji kariyeri sonrasında Türkiye’de bir takım çalıştıramayacak. Belki de Bahçeşehir Koleji anlaşmanın TBL için olduğu gerekçesiyle çıkış opsiyonunu kullanıp Dedas ile devam etmeyecek… Bu bir olasılık… Bu olasılık gerçekleştiğinde ise akıllara ilk olarak Beşiktaş’la arasında soğuk rüzgarlar esen, buna karşın Bahçeşehir’e geçmiş tanışmışlıkları nedeniyle zaman zaman önerilerde bulunan Ufuk Sarıca geliyor…

Gaziantep Basketbol ile çalışan Nenad Markovic ise son 5 sezondur çalıştırdığı takımlarla şartları sağlayamıyor ve Gaziantep ekibinden sonra yeni sözleşme imzalaması mümkün olmayacak Türkiye’de.

Yardımcı antrenör kriterlerinde ise Fenerbahçe’de Jose Maria, Izguierdo Ibanez ve Vladimir Androic’in kriterleri uyuyor ama zaten devam eden sözleşmelerinden dolayı hiçbir sorunları yok.

Anadolu Efes’in asistan koçlarından Tomislav Mijatovic kriterleri karşılamasa da sözleşmesi devam ediyor.

Henüz bir antrenörle anlaşma sağlamayan Banvit, Galatasaray ve İBB ise yabancı antrenör seçmek istemeleri halinde bu kriterlere göre seçim yapmak durumunda.

Kaynak: BasketfaulHakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Fersu Yahyabeyoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yapmaya başladım. Son 5 yıldır basketbolun bahis tarafı ile de ilgileniyorum. Uzmanlık alanım Avrupa ligleri, özellikle Euroleague, BSL, VTB ve İspanya liglerini yakından takip ediyorum.

Mutlaka bakın

BSL Basketboltahmin.net iddaa tahmin ve anzlizleri

Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko İddaa Tahmini 17.02.19

Ankara’nın ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Kupası‘nda final heyecanında Anadolu Efes Pazar saat 19:00’da Fenerbahçe Beko ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir