Anasayfa / Anadolu Efes / Anadolu Efes İncelemesi

Anadolu Efes İncelemesi

Yeni sezon öncesi artık Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde neredeyse takımların %90’ı kadrolarını netleştirdiler ve hazırlık maçlarına başladılar. Ben de sizlere her hafta bir takımın analizini yapmaya çalışacağım. Bu sürece önce Euroleague temsilcilerimizle başlayacağım ve ilk konuğumuz Anadolu Efes olacak.

Lacivert beyazlılar kötü geçen sezonun ortasında radikal bir karar alarak koç Ergin Ataman’ı göreve getirmişlerdi. Elbette tecrübeli koç kısa sürede kötü gidişe dur diyemedi ve Euroleague’de beklentilerin çok altında geçen bir sezonu geride bıraktılar. Yeni sezona ise koç Ataman’ın “diriliş sezonu” mottosu ile girece Anadolu Efes. Yabancıların çoğunu yenilerken yerli rotasyonuna da değerli ve potansiyelli takviyeler yaptılar. Gelin pozisyon pozisyon yenilenmiş kadroyu birlikte inceleyelim.

Guardlar

Koç Ataman yıllardır basketbolseverleri alıştırdığı biçimde guard rotasyonuna yine çok önem veriyor. Geçen sezon Galatasaray’dan anlaştığı ve Eurocup şampiyonluğuna ulaştığı Errick McCollum’u getirmiş ama Euroleague seviyesinde başarılı olamamıştı. Bu sezon ise daha sağlam bir hamle yaptı ve Baskonia forması ile kendisini Euroleague seviyesinde net bir şekilde kanıtlamış, ardından NBA tecrübesi de yaşayarak kendini geliştirmiş olan Birleşik Amerikalı oyun kurucu Shane Larkin’e takımın anahtarını verdi tecrübeli koç. Onun yanında ise Avrupa’nın en değerli oyun kurucularından ikisinin, Orhun Ene ve Sarunas Jasikevicius’un tedrisatından geçmiş olan Sırp guard Vasilije Micic olacak. Üstün fiziği ve saha görüşü ile Micic oldukça yüksek potansiyelli bir kombo guard. Onu rakibe ve tempoya göre hem 1 hem de 2 numarada seyredeceğiz sezon içerisinde. Kaptan Doğuş Balbay da her zamanki gibi baskılı savunması ve takıma kenardan gelerek kattığı müthiş enerji ile koç Ataman’ın benchteki en güvendiği isimlerden biri olacak. Bu sezon takımın skor yükünü büyük oranla çekmesi beklenen isimlerden biri ise yine Baskonia’dan hatırlayacağımız Fransız gurad Rodrigue Beaubois olacak. Yüksek yüzdeli dış şutları, süratli penetreleri ve açık alandaki etkinliği ile özellikle Larkin ile aynı anda parkede olduğu dönemlerde temposu ile rakip savunmaları ciddi sıkıntıya sokacak. Geçtiğimiz sezon Eskişehir’in play-off biletini kapmasını sağlayan temel etkenlerden biri olan ve milli takım seviyesine kadar yükselen Buğrahan Tuncer de tıpkı Micic gibi her iki guard pozisyonunda da izleyeceğimiz, korkusuz ve soğuk kanlı oyun tarzı artı üstün organizasyon becerisi ile guard rotasyonuna değer katacak. Tabi Euroleague seviyesindeki adaptasyon süreci kritik olacak. Tecrübeli Birkan Batuk da hem 2 hem de 3 numaraya destek verecek, savunmadaki direnci ve gününde olduğu zaman kullandığı yüzdeli ceza üçlükleri ile özellikle Tahincioğlu BSL’de değer katacak bir isim. Genç yetenek Onuralp Bitim ise eğer kiralanmazsa Euroleague’de olmasa da ligimizde zaman zaman süre alabilecek isimlerden biri olacak.

Özetle Anadolu Efes yerli takviyeleri ve kaliteli yabancıları oldukça renkli, potansiyelli bir guard rotasyonuna sahip. Burada en kritik konu Beaubois’un sağlıklı kalması olacak.

Forvetler

Lacivert beyazlılar forvet rotasyonuna da önemli takviyeler yaptılar ve Türkiye Kupasını da sayarsak 3 kulvarda mücadele edecek olmanın bilinci ile geniş bir rotasyon oluşturdular. Kısa forvet için formayı kapmasını beklediğim isim tecrübeli şutör James Anderson olacak. Zalgiris Kaunas’da sergilediği skorer performansını sonrasında ne Darüşşafaka ne de Khimki’de sergileyememiş olsa da yeni rolünde hem işin savunma tarafında takımına büyük katkı sağlıyor hem de daha az ama daha verimli top kullanıyor. Çok önemli bir 3 sayı tehditine sahip ve fırsatını bulduğunda yaptığı akıllı penetrelerle de savunmanın dengesini bozabilen bir isim. Zaman zaman 2 numaraya kayacak olsa da 3 numarada daha çok izleyeceğimizi düşündüğüm bir diğer tecrübeli isim ise geçen sezonki kadrodan kalan ender isimlerden biri olan Hırvat kanat oyuncusu Krunoslav Simon. Koç Ataman’ın gelişiyle adeta yeniden doğan ve bir çok maçta Anadolu Efes’in kurtarıcısı olan tecrübeli oyuncu, hem ikili oyunlardaki organizasyona becerisi hem de yüzdeli dribbling üstü şutları ile özellikle yarı saha basketbolunda yine koç Ataman’ın en güvendiği isimlerden biri olacak. Hem 3 numarada hem de 4 numarada süre alması beklenen yeni eklemelerden biri olan Metecan Birsen de özellikle ribaundlardaki savaşçı kimliği ve 4 numarada oynarken topu yere vurup adam eksiltme özelliği sayesinde ters eşleşmeler yarataması ile özellikle Tahincioğlu BSL’de Anadolu Efes’e derinlik katacak bir isim olacak. Uzun forvet pozisyonunda ise geçtiğimiz sezon beklentileri hiç karşılakayamayn Derrick Brown artık kadroda yok, daha doğrusu kontratından çıkılamadığı için halen Anadolu Efes bünyesinde ama önümüzdeki sezon forma verilmeyecek. Koç Ataman 4 numarada geçtiğimiz sezon çok verim aldığı ve memnun kaldığı Avusturalyalı Brock Motum ile devam edecek. Onu zaman zaman 3 numaraya kaydırıp sürpriz beşler çıkardığını hatırlıyoruz. Bu sezon da onun dribbling ile potaya gidişlerinden ve uzun kolları ile sağladığı avantajlardan bolca faydalanacağından eminim. Enerjisi, çalışkanlığı, ribaundlardaki savaşçı kimliği ve topsuz oyunlarda da takımına katkı sağlayabilmesi ile yine lacivert beyazlıların önemli parçalarından biri olacak. Onunla beraber 4 numarayı paylaşacak diğer isim ise çok yakından tanıdığımız bir isim, hem Banvit hem de Darüşşafaka’da izlemiş olduğumuz Fransız forvet Adrien Moerman olacak. Barcelona’da takımın genel olarak geçirdiği kötü sezona rağmen beklentileri karşılayan isimlerden biri oldu. Darüşşafaka günlerine nazaran daha fit görünüyor, kilolarından biraz daha kurtulmuş ve İspanyol ekibinde açık alandaki etkinliği de dikkat çekmişti. Dış şut tehditi bulunan ve bununla beraber alçak postta da üretken olabilen Fransız oyuncu, savaşçı kimliği, sert oyun tarzı ve ribaundlara sağladığı katkı ile koç Ataman’ın jokerlerinden biri olacak. Genç forvet Yiğitcan Saybir de özellikle Tahincioğlu BSL’de çok yönlü oyun tarzı ile zaman zaman süre bulacaktır.

Her iki forvet pozisyonunda oldukça tecrübeli bir rotasyona sahip olacak Anadolu Efes. Bunun yanında çok yönlü oyunculara sahip olmanın avantajı ile değişmeli adam adama savunmalara karşı bol bol ters eşleşme fırsatları bulacaklarını düşünüyorum.

 

Uzunlar

Geçtiğimiz sezon koç Ataman’ı en çok zorlayan noktalardan biriydi uzun rotasyonu. Çünkü Stimac’dan istediği verimi alamadı ki bana kalırsa ona yeterince şans da vermemişti. Bu nedenle de 5 numaradaki yükün neredeyse tamamı Bryant Dunston’ın sırtına binmişti. Bu eksiğin ve sorunun net şekilde farkında olan koç Ataman iki önemli takviye yaptı 5 numaraya. Galatasaray’dan eski öğrencisi Alman kule Tibor Pleiss’ı kadrolarına kattılar. Dizleri eskisi kadar sağlıklı olmasa da Pleiss halen her iki pota altında da çok önemli bir silah. Fizik avantajını çok iyi kullanarak blokları ile potasını koruyabildiği gibi rakip pota altında da ikili oyunlar sonrası potaya yakın aldığı toplarda onu durdurmakta çok zorlanıyor. Ayrıca bu özelliklerinin yanı sıra hem orta mesafeden hem de dışarıdan şut tehditi bulunması onu özel bir uzun yapıyor. Dediğim gibi tek problem onun dakikalarını ayarlamak olacak. Bu noktada da yerli rotasyonuna önemli bir hamle geldi. Beşiktaş’da koç Sarıca ile kariyerinde çok önemli bir yükseliş yaşayan ve milli takım seviyesine kadar çıkan Sertaç Şanlı da 5 numarada önemli süreler alacak özellikle Tahincioğlu BSL’de. O da tıpkı Pleiss gibi blok tehditi olan ve buna karşın orta mesafe şut tehditi ile, özellikle yüksek postta bulduğu şutlarla rakip savunmaların dengesini bozan bir uzun. Tabi Anadolu Efes’te pota altının hakimi yine tartışmasız Bryant Dunston olacak. Birleşik Amerikalı oyuncu sadece enerjisi, savaşçı kimliği, atletizmi ve çalışkanlığı ile her eve lazım bir uzun. Ayrıca geçtiğimiz sezon ile birlikte orta mesafe şut tehditinin yanına bir de 3 sayı silahını ekledi Dunston ve bir kez daha bizlere ne kadar değerli bir profesyonel olduğunu gösterdi. Yine koç Ataman’ın sezon boyunca özellikle ribaundlar ve savunma direnci konusunda en güvendiği isim olacak Dunston.

Bu sezon Anadolu Efes’in çok daha geniş ve çok daha kaliteli bir uzun rotasyonu var. Hem çeşitlilik açısından hem de tecrübe açısından bir çok takımda 1 ya da 2.uzun olabilecek 3 uzuna sahipler.

Sonuç

Anadolu Efes her pozisyonda en az 2 tane ilk 5 seviyesinde görev alabilecek oyuncuya sahip bu sezon. Elbette sezonun başında yeni bir takım olmanın sıkıntılarını da yaşayacaklar. Ama Larkin ile koç Ataman arasındaki sinerji sağlanabilirse ve özellikle Beaubois sağlıklı kalabilirse Euroleague’deki play-off hedefi ve Tahincioğlu BSL’deki final hedefi hiç de uzak görünmüyor. Özellikle Larkin, Beaubois ve Dunston üçlüsü sahadayken yüksek tempolu, yarı sahayı çabuk geçen ve erken ikili oyunlar ya da erken kullanılan birebirlerle keyifli bir Anadolu Efes izleyeceğimizi düşünüyorum. Diğer taraftan bu sezonki kadro ile koç Ataman’ın istediği baskılı ve sert savunmayı da yapabileceklerini düşünüyorum. Ancak Larkin’in değişmeli adam savunmasında yaratacağı dezavantajlar ve Beaubois’nun savunmadaki isteksizliği biraz can sıkabilir, bunlar da koç Ataman’ın üstünde düşünmesi gereken önemli konular olacak.Hakkında basketboltahmin

Mutlaka bakın

basketbol günün iddaa tahminleri basketboltahmin.net

Günün İddaa Kuponu 08.06.24

Cumartesi günü Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi, İspanya Liga Endesa, ,İtalya Lega Basket Serie A …

Bir Yorum

  1. Gene Efes, yeni bir efes.
    Her sezon başında olduğu gibi gene potansiyelli bir kadro var. Efes yönetimi dövizin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde fedakarlıktan kaçınmadı ve ataman’a istediği kadroyu kurdurdu. Artık top yetenekli koçta. Bu kadroyu ne kadar takım hâline getirebilirse, takımın playoff hatta f4 yapma ihtimali o kadar yüksek olur. Benim tahminim euroleague’de playoff, ligde final oynayacağı yönünde.