Anasayfa / ADATIP Sakarya BŞB / Beşiktaş Oyun Kurucu Arayışında Rotayı Yeni Bir İsme Çevirdi

Beşiktaş Oyun Kurucu Arayışında Rotayı Yeni Bir İsme Çevirdi

Transfer hamleleri konusunda zaten geç kalan Beşiktaş Sompo Japan, oyun kurucu hamlesi konusunda ise epey geç kaldı. Koç Ivanovic’in göreve gelmesinin ardından iki isim, Jordan Theodore ve Phil Pressey, üzerinde yoğunlaşan siyah beyazlılar bir sonuç alamadıkları için rotayı alternatif bir isme çevirdiler.

Daha önce Pınar Karşıyaka’da oynayan ve geçtiğimiz sezon da Sakarya BŞB forması giymiş olan Birleşik Amerikalı oyun kurucu Lazeric Jones hedeflerindeki isim.

28 yaşında olan 1.85 boyundaki guard, 2015-16 sezonuna Pınar Karşıyaka’da başlamış ancak yaşadığı sakatlık sonucu sezonun ilk bölümlerinde takımdan ayrılmıştı. 2016-17 sezonunun ortasında ise Sakarya BŞB’nin kadrosuna dahil olmuş ve takımın Türkiye Basketbol Ligi şampiyonu olarak Tahincioğlu Süper Lig bileti kapmasında önemli rol oynamıştı.

Artılar

Geçtiğimiz sezon da Sakarya Büyükşehir Basketbol formasıyla Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Jones, ligde oynadığı 31 maçta ortalama 26 dakika parkede kalarak %47 üçlük isabetiyle; 12 sayı, 1.9 ribaund ve 3.8 asist ortalamaları ile sezonu kapatmıştı.

Zeek güçlü fiziği ve atletizmi ile klasik bir Amerikalı oyun kurucu aslında. Ama çok önemli bir artısı var ki o da yay gerisinden yüksek yüzde ile oynaması. Bunun yanında haddini bilen ve hangi özelliğini nerede ne zaman nasıl kullanabileceğini bilen bir oyuncu. Süratli ilk adımı ve deliciliği sayesinde asıl güçlü olduğu yer penetreleri ve orta mesafe şutları. Yaşadığı ciddi sakatlığa rağmen bu özelliklerini korumaya devam ediyor. Şuanda bir çok oyun kurucuda olmayan penetre sonrası orta mesafe şutları iyi kullanan bir isim Jones. Top kontrolü üst düzeyde ve bitirişlerde de iki elini kullanabiliyor. Güçlü fiziğinin avantajı sayesinde temas sonrası dengesini sağalayabilen ve kolaylıkla çizgiye de gidebilen bir guard. Burada da yüksek yüzde ile oynaması onun önemli silahlarından biri. İşin organizasyon tarafında da kendini geliştirmeye devam ediyor Zeek. Son yıllarda Avrupa basketbolunun temeli haline gelen ikili oyunları kullanan ve uzunları da iyi besleyen bir guard. Dribbling üstü şut tehditi olması ve sürati sayesinde tepe ikili oyunlarında durdurulması zor bir isim. Ayrıca bulduğu penetreleri de potaya gidererek zorlamak yerine takım arkadaşlarını beslemeye çalışan, egoları olmayan bir oyun kurucu. Bir çok Amerikalı oyuncu gibi açık alanda etkili olan Jones kariyeri boyunca öğrenmeye devam eden ve takımı içi oynamaktan zevk alan bir isim oldu hep. İşin savunma tarafında da topa baskı yapan, güçlü gövdesi ve çabuk ayakları ile savunmasının sürekli karşısında kalabilen, geçilmesi zor bir oyuncu. Topa yaptığı etkili baskıyı istatistiklerine de yansıtabilen iyi bir top hırsızı Jones. Bir çok oyun kurucunun karşısında görmek istemeyeciği bir savunmacı.

Eksiler

Aslında Jones’un çok fazla eksisi yok çünkü herşeyi yeterli seviyede yapan ve kompleye yakın bir oyun kurucu. Tabii ki onu ne rolde oynatacağınız bu yorumum için önem arzediyor. Ondan skor anlamında takımı tek başına sırtlamasını bekliyorsanız o zaman yanlış yaparsınız. Çünkü kariyeri boyunca bu tarzda üst düzey bir skorer olmadı. Evet birebirlerde etkili ve iyi bir delici ama topsuz oyunu çok iyi değil,top elindeyken çok daha etkili olan ve topu yönlendirmeyi seven bir oyuncu. Takımının sayıya ihtiyacı olduğu el yakan anlarda zaman zaman geri planda kalabiliyor ki bunun da sebebi aslında haddini bilmesi, zorlamak yerine doğru arkadaşını bulmaya çalışması. Tabi bu tercihi doğru yapması önemli,bazen özellikle yarı saha basketbolunda fazla geri planda kalabiliyor işin hücum tarafında. Savunmada ise en önemli zaafı boyu. Alçak postta etkili olabilen guardlara karşı güçlü fiziğine rağmen zorlanabiliyor. Ayrıca ikili oyun savunmasında perdelere kolay takılabiliyor. Hücumda olduğu gibi savunmada da topsuz oyununu geliştirmesi gerekiyor.

Sonuç

Koç Ivanovic sisteminde kanat oyuncuları önemli rol oynuyor. Özellikle açık alanda ve geçiş hücumlarında Benzing ve Gibson’ın daha fazla top kullanacağı, sorumluluk alacağı hücumlar göreceğiz. İşte bu noktada da Jones’un organizasyon becerisi önemli artı katacaktır Beşiktaş’a. Yaşadığı ciddi sakatlık nedeniyle geçtiğimiz sezon %100 randımanlı oynamayadı belki ama halen sürati ve yüksek yüzdeli üçlükleri ile değerli bir parça. Tempo isteyen ve gerektiğinde topa baskıyı en üst seviyeye çıkarmak isteyen koç Ivanovic yönetimindeki Beşiktaş için şuanda iyice daralan oyuncu havuzunda ligimizi tanımasının da avantajıyla fiyat/kalite/sisteme uyum parametresine göre en iyi seçeneklerden biri olacağını düşünüyorum.

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

BSL Basketboltahmin.net iddaa tahmin ve anzlizleri

Türk Telekom – Anadolu Efes İddaa Tahmini 15.03.20

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi 23.hafta mücadelesinde Türk Telekom Pazar saat 17:30’da Anadolu Efes ile …