Anasayfa / NBA / Brooklyn Nets: Takım Kimyası mı Yıldızlar mı?

Brooklyn Nets: Takım Kimyası mı Yıldızlar mı?

NBA’de oldukça hareketli geçen yaz döneminde takım değerlendirmeleri ve son gelişmelerle ilgili analiz ve haberlerle karşınızda olacağım.

2019 yazının belki de ligdeki güç dengelerini değiştiren en önemli olayı Golden State Warriors’ın yıldızı Kevin Durant’ı D’Angelo Russell karşılığında Brooklyn Nets’e göndermesi oldu. Böylece son 5 yılın finalisti Warriors’ın hanedanlığı sona erdi. Nets, Durant dışında Celtics’ten ayrılan all-star oyun kurucu Kyrie Irwing yanı sıra bir diğer free-agent DeAndre Jordan’ı serbest oyuncu pazarından kadrosuna katarak Milwaukee Bucks ve Philadelphia 76’ers ile doğunun üç şampiyonluk adayından biri konumuna geldi. 

Kıskandıran Yükseliş

Geçtiğimiz yıl kısıtlı kadrosuna rağmen doğu konferansında altıncı sırayı alarak play-off yapan Nets koç Kenny Atkinson önderliğinde kadro kalitesine oranla Clippers’dan sonra ligin en başarılı takımı olmuştu. Bu başarıda aslan payını Kenny Atkinson’a çıkarmak sanırım yanlış olmaz. Nets, çoğu takımın kontrat vermekten kaçındığı isimleri kadrosunda toplayıp bu oyuncuları parlatarak ligin dibinden iki sezon içinde doğu konferansında play-off yaptı.

Irwing için Yeni Bir Şans

Tabii ki hatırlatmakta fayda var ki aşil tendonu sakatlığından ötürü Kevin Durant’ten neredeyse tüm sezon faydalanamayacaklar. Bu durum geçtiğimiz sezon Boston Celtics gibi bir takımın kimyasını yerle bir ederek sorunlu süper yıldız kategorisine yükselen Kyrie Irwing’in omuzlarına daha fazla yük binmesini zorunlu kılacak. Yıldız oyuncu kendi imajını düzeltmek için Celtics serüvenin aksine gerek koç Kenny Atkinson gerekse takım arkadaşlarıyla iyi bir iletişim yakalamak zorunda. Fakat bu noktada belli soru işaretleri yok değil. Önümüzdeki sezon onlar için büyük ölçüde bir geçiş yılı olacak.

Örneğin, Nets, pota altında Jarret Allen gibi genç ve gelişime açık bir oyuncu varken neden 30 yaşındaki DeAndre Jordan’a 4 senelik kontrat verdi? Bunun cevabını veteran pivotun Kevin Durant ve Kyrie Irwing ile kurduğu sağlam dostluğa bağlamak yerinde olur. NBA’in takımdan ziyade yıldız oyuncuları ön plana çıkaran yapısı bu transferde de kendini göstermiş gözüküyor. Yıldız eşittir başarı formülü Nets örneğinde ters tepebilir.

Brooklyn Nets için önümüzdeki sezon takım kimyasını yakalamak büyük problem olacak. Diğer sorun ise takımın iki süper yıldızı Kyrie Irwing ve Kevin Durant’in birbiriyle benzeşen oyun yapısından maksimum verim almak. Kısacası Nets heyecan verici bir kadro kurmuş olsa da bu yapıdan verim almaları koç ve teknik ekibin başarısına bağlı.    

 

Gelenler:

Kevin Durant, Kyrie Irwing, Taurean Prince, Wilson Chandler, DeAndre Jordan, Garreth Temple

Gidenler:

DeMarre Carroll, Allen Crabbe, D’Angelo Russell, Shabazz Napier, Ed Davis, Rondae Hollis-Jefferson

 

 

 

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

Atlanta Hawks – New York Knicks İddaa Tahmini 12.03.2020

NBA Ligi’nde Doğu ekiplerini karşı karşıya getirecek maçta Atlanta Hawks Perşembe gecesi saat 02:30’da New …