Güncel
Anasayfa / 7DAYS EuroCup / EuroCup ve Şampiyonlar Ligi’nde Takımlar Ne Kadar Kazanıyorlar

EuroCup ve Şampiyonlar Ligi’nde Takımlar Ne Kadar Kazanıyorlar

EuroCup ve Şampiyonlar Ligi'nde Takımlar Ne Kadar Kazandılar
EuroCup ve Şampiyonlar Ligi’nde Takımlar Ne Kadar Kazanıyorlar

FIBA, Euroleague’in yani özel bir organizasyonun kulüp basketbolu seviyesinde zirvede olmasına engel olabilmek adına ve kendine göre daha adil bir yapı getirebilmek adına Şampiyonlar Ligi‘ni kurdu. Ancak Euroleague ile yarışabilmek adına henüz yeterli yolu katedemediler, en başta takım kalitesi konusunda epey gerideler. Bunun ana nedenlerinden biri de EuroCup engeli oldu. Çünkü Euroleague’in bir alt seviyesindeki tüm takımların önceliğinde halen Şampiyonlar Ligi değil Eurocup var. Peki Şampiyonlar Ligi ve Eurocup arasındaki finansal dengeler nasıl, gelin birlikte bakalım.

Eurocup’da toplamda dağıtılan para €4m ve 24 takım yer aldığı için takım başına düşen kazanç 166.666 Euro.

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde ise toplamda dağıtılan para €5.2m ve 32 takım yer aldığı için takım başına düşen kazanç 162.500 Euro.

Hakemlere ve pazarlama ayrılan bütçeyi düşersek, yani direkt takımlara ayrılan para bakarsak:

Eurocup’da takım başına gelir: 125.000 Euro

Şampiyonlar Ligi’nde takım başına gelir: 109.375 Euro

Ama bu rakamlar tabiki teorik gelelim takımların aldıkları sonuçlara göre elde ettikleri gerçek gelirlere:

Özetle rakamlara göz attığımızda Eurocup’ın takımlar için mali anlamda da bir tık daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Ayrıca Eurocup şampiyonunun da bir sonraki sezon için direkt Euroleague bileti kapıyor olması çok önemli bir etken. Diğer taraftan iki organizasyonun da belirttiğim gibi Euroleague ile yarışması söz konusu değil. Euroleague bünyesinde yer alan 16 takıma toplamda €30m üzerinde bir para dağıtıyor. Bir örnek vermek gerekirse Euroleague şampiyonu tüm sezon kazandığı gelirlerin üstüne €1m elde ediyor. Yani pazarlama ve TV yayın gelirleri ile birlikte Euroleague şampiyonunun sezon sonunda elde ettiği gelir yaklaşık €4m oluyor. Yani bu demek oluyor ki Euroleague şampiyonu, hem Eurocup hem de FIBA Şampiyonlar Ligi’nde direkt olarak takımlara dağıtılan tüm gelirden daha fazlasını elde ediyor.

Kaynak: Eurohoops & EuroCup & FIBAHakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Fersu Yahyabeyoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yapmaya başladım. Son 5 yıldır basketbolun bahis tarafı ile de ilgileniyorum. Uzmanlık alanım Avrupa ligleri, özellikle Euroleague, BSL, VTB ve İspanya liglerini yakından takip ediyorum.

Mutlaka bakın

günün basketbol iddaa tahminleri basketboltahmin.net

Günün İddaa Kuponu 03.05.19

Cuma programında tam anlamıyla basketbola doyacağız. Ben de size bu dolgun program arasından en güvendiğim …

Bir Yorum

  1. Avatar
    Furkan Fatih Kırmızı

    Çağımızda böyle faydalı yazı bulmak çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir