Anasayfa / Basketbol Haber / Fenerbahçe Sürpriz Bir İsimle Görüşüyor

Fenerbahçe Sürpriz Bir İsimle Görüşüyor

Malcolm Delaney ve Shane Larkin gibi iki önemli isimle adı anılan, ancak somut bir teklif sunmayan Fenerbahçe‘nin arka planda sürpriz bir isimle el sıkıştığı haberkeri geldi. Bu isim Los Angeles Lakers‘da beklentilerin altında kalan ve serbest bırakılan Kanadalı guard Tyler Ennis. Temsilcimiz resmi teklifini yaptı ve yakın zamanda resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.

NCAA’in köklü kolejlerinden Syracuse mezunu olan Ennis, 2014 NBA draftında 1.tur 18.sıradan Phoenix Suns tarafından seçilmişti. Ancak sadece 8 maç forma giydikten sonra G-League’e gönderilmişti. Ardından Milwaukee Bucks ve Houston Rockets’da 2 sezon forma giymiş ama beklenens seviyeye çıkamamıştı. Son olarak Lakers geçen sezon ona şans vermiş ama yine isteneni veremeyip Haziran ayında serbest bırakılmıştı.

Tyler Ennis (1.88-1994)

Lakers: 54 maç 12.6 dakika 4.1 sayı %25.0 3sayı 1.8 ribaund 1.9 asist 4.0 verimlilik

Ennis aslında 2016-17 sezonun ikinci bölümünde Lakers forması ile iyi işler çıkarmıştı ama geçtiğimiz sezon isteneni vermedi. Hem süreleri düştü ve hem de yüzdeleri. Bu nedenle Avrupa’da forma giymeye ve kariyerini tekrar yükseltmeye sıcak bakıyor. Ennis genel anlamda net bir oyun kurucu olarak adlandırılabilir, iyi bir saha görüşü ve pas yeteneği var, topa yön vermeyi, ikili oyunları organize etmeyi ve gerektiğinde skor katkısı yapmayı biliyor. Ayrıca iyi de bir şutör olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hem ceza atışlarında hem de dribbling üstü atışlarda yüzdeleri yüksek. Oyunu basit oynamayı seven bir guard, ekstra hareketlerden ya da aşırılıktan kaçınıyor ve tercihleri iyi. Savunmada da gayretli, çalışkan ve hırslı bir isim.

“Soru İşaretleri”

Ancak gerek genç olması gerekse ABD dışına ilk defa çıkacak olması genel adaptasyon ve özellikle Euroleague sertliğine uyum açısından zorlayıcı olacak. Lakers son 2 sezondur savunması ya da disiplinin ön planda olan bir takım olmadı ve hedeflerininde olmaması, rahat olmaları Ennis’in de aynı şekilde mental olarak sıkıntı yaşamamasını sağladı. Sarı lacivertlilerde ise ciddi bir baskı altında olacak ve Wanamaker’dan sonra transfer edilmiş olmanın etkisiyle de büyük bir yük olacak omuzlarında. Olgun ve soğuk kanlı bir oyuncu olması ve gerek NCAA’de gerekse NBA’de süre aldığı anlarda kritik yerlerde sahneye çıkabilecek psikolijiye sahip olması bu zorlukları aşma ihtimalini arttıracaktır. Ama saymış olduğum bu mental eksiklerinin yanında atletizm, patlayıcılık ve penetre sonu bitiriciliği artı topa baskı konusunda da geliştirmesi gereken çok nokta var eksi olarak sayabileceğimiz.

“Riskli Hamle”

Özetle sarı lacivertliler Larkin, Delaney ve Wilbekin gibi tecrübeli, hemen katkı verebilecek artı Avrupa basketbolunu çok iyi tanıyan guardlardan vazgeçerek, genç, yetenekli ama bir çok soru işareti barındıran bir guarda gitmeyi tercih ediyor. Umarım uzun seçimlerinde Bennett ve Thompson ile büyük bir yanılgıya düşen Fenerbahçe bu kez aynı problemleri guard rotasyonunda yaşamaz…

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

BSL Basketboltahmin.net iddaa tahmin ve anzlizleri

Türk Telekom – Anadolu Efes İddaa Tahmini 15.03.20

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi 23.hafta mücadelesinde Türk Telekom Pazar saat 17:30’da Anadolu Efes ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir