Anasayfa / Basketbol Haber / İspanya Liga Endesa’da Format Değişikliği Gündemde

İspanya Liga Endesa’da Format Değişikliği Gündemde

İspanya Liga Endesa‘nın yönetiminde bulunan ACB, takımların çoğu ile önemli bir format değişikliği konusunda el sıkışmış durumda. Ancak bu öneri şuana kadar Euroleague A lisansı bulunan Baskonia, Barcelona ve Real Madrid tarafından kabul görmedi, bu da hayata geçirilmesini engelliyor.

Peki tartışılan yeni formatın detayları neler:

  • Lige 18 takımla devam edilmek isteniyor. (Baskonia, Barcelona ve Real Madrid takım sayısının 16’ya düşmesini talep ediyor.)
  • Normal sezonun sonunda ilk 4 sırada yer alan takımlar direkt çeyrek finale çıkarken diğer 4 takım 5-12.sırada yer alan takımların arasında oynanacak elemelerden sonra belli olacak.
  • 18 takımlı ligde son takım direkt alt lige düşerken, ligi 16. ve 17. bitiren takımlar ise alt ligin 2. ve 3.sü ile dörtlü bir play-out eleme mücadelesi verecekler.

Benzer bir format 2016-17 sezonunda, Yunanistan Ligi’nde hayata geçirilmişti; ilk 2 sırada yer alan Olympiakos ile Panathinaikos direkt yarı finale çıkarken, 5-6-7-8.sıradaki 4 takım da önce kendi aralarında eşleşmişler ve elemeyi geçenler çeyrek finalde 3 ve 4.sıradaki takımlarla eşleşmişlerdi. Kazanan takımlar da yarı finalde belirttiğim üzere Olympiakos ve Panathinaikos ile eşleşmişlerdi. Ancak bu format beğenilmedi lig yönetimi tarafından ve geçtiğimiz sezon tekrar eski formata, klasik play-off eşleşmesine dönüldü.

İspanya’nın uygulamak istediği formatın ideale yakın olduğunu ve Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde de uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. 

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

Liga Endesa Basketboltahmin.net iddaa tahmin ve analizleri

Barcelona – San Pablo Burgos İddaa Tahmini 28.06.20

İspanya Liga Endesa yarı final maçında Barcelona Pazar saat 18:00’da San Pablo Burgos ile karşılaşacka. …