Anasayfa / NBA / Sixers: Çok Bilinmezli Bir Denklem

Sixers: Çok Bilinmezli Bir Denklem

Doğu konferansı yarı final serisi yedinci maçında son topta Toronto Raptors’a elendikten sonra Philadelphia 76’ers için oldukça hareketli bir yaz geçti.

Yaz döneminde Sixers kısa rotasyonunun önemli parçaları JJ Reddick ve Jimmy Butler ile yollarını ayırdı. Geçtiğimiz sezon takıma katılan Tobias Harris ile sözleşme yenileyen kulüp ayrıca serbest oyuncu pazarından Al Harford’u kadrosuna kattı. Bu eklemelerin dışında Ben Simmons ile uzun soluklu kontrat yenileyen Sixers, Butler’ın boşluğunu Josh Richardson ile kapatmayı tercih etti.

Ligin En İyi Savunma Takımlarından Biri 

Al Harford eklemesiyle Sixers ligin hem savunma hem de hücum anlamında en iyi pota altı kombinasyonlarından birine sahip oldu. Kadroda yer alan Ben Simmons ve yeni transfer Josh Richardson savunma anlamında üst düzey oyuncular olarak dikkat çekiyor. İlk 5’inde Tobias Harris bir kenara konarsa 4 tane üst düzey savunmacı barındıran 76’ers şimdiden bu anlamda ligin en üst düzey takımlarından biri oldu.

Ana Problem Hücum ve Dış Şut Yüzdesi

Fakat ligin artan temposu ve Sixers’ın neredeyse dört uzunlu bir beşle oynayacak olması takımın hücumda alan paylaşımını nasıl yapacağı konusunda  soru işareti yaratıyor. JJ Reddick’ten boşalan şutör eksikliğini kapatmak için Tobias Harris ve bilhassa Josh Richardson yayın gerisinden performanslarını yükseltmek zorunda. Ben Simmons’ın herhangi şut tehdidinin olmaması hücumda takımın işini oldukça zorlaştırıyor. Ben Simmons, Al Harford ve Joel Embiid’i aynı anda verimli bir şekilde kullanacak formülü bulmak oldukça zor.

Takımın bir diğer handikabı ise rotasyonun yeterince derin olmaması. Artan tempoyla beraber artık NBA normal sezonunda takımlar yıldız oyunculara 30 dakikanın üzerinde süre vermemeye gayret ediyor. Sixers ise geçtiğimiz sezon özelinde Joel Embiid’in sağlıklı olmasına ve parkede olduğu müddetçe oyunun merkezinde olmasına muhtaçtı. Bunun yanında takıma dış şut katkısı verecek oyuncu eksikliği yeni sezon öncesi onlar adına hücumda işleri zorlaştıracak bir diğer faktör olacak.

Hatırlatmakta fayda var ki Sixers geçtiğimiz sezon play-off döneminde Ben Simmons’ı oyun kurucu pozisyonunda oynatmaktan vazgeçmişti. Bu görevi  Jimmy Butler üstlenmek zorunda kalmıştı.  Yaz döneminde doğu konferansı takımlarının Brooklyn Nets dışında beklenilen hamleleri yapamaması Sixers’ı NBA finalleri için doğal favorilerden biri yaptı. Fakat bu eşiği aşıp şampiyon olabilmeleri Josh Richardson’ın gelişimi yanı sıra big three olarak adlandıracağım Harford, Embiid ve Simmons’ın uyumuna bağlı.      

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

Boston Celtics – Orlando Magic İddaa Tahmini 10.08.20 (Basket Guru)

NBA‘de Doğu’nun güçlü ekiplerinden Boston Celtics Pazartesi saat 00:00’da Orlando Magic ile karşılaşacak. İddaa Boston’un …