Anasayfa / Basketbol Haber / Ufuk Sarıca: Geleceğe Umutla Bakmalıyız

Ufuk Sarıca: Geleceğe Umutla Bakmalıyız

Çin’in ev sahipliğinde düzenlenecek 2019 Dünya Kupası için yapılan elemelerde çok kritik iki maça hazırlanan A Milli Basketbol Takımı’nda koç Ufuk Sarıca, kısa süredir devam eden hazırlık sürecini değerlendirdi, geleceğe umutla bakmamız gerektğini ifade etti.

İşte başarılı çalıştırıcının sözleri

-Her maçın ayrı değeri var. Hem Ukrayna hem de İsveç maçlarını kazanırsak grubu 4 galibiyetle bitireceğiz ki 2. tur için önemli bir derece olacak. Elbette İsveç deplasmanında bir talihsizlik yaşadık ama Hırvatistan kendi evinde Romanya’ya, Slovenya Beyaz Rusya’ya kaybediyor. Her grupta bu tür sonuçlar olabiliyor. Kaldı ki yeniden yapılandığımız, karmaşık bir dönemde, belki de en kötü dönemimizde oynadığımız maçlardı. Şu anda tek odaklandığımız şey önümüzdeki iki karşılaşma.

-Gençleri kadroya katmaya devam ediyorum ama onları karar verici olmaya zorluyoruz. Özellikle Furkan ve Cedi’nin dominant pozisyonları önemli. Semih, Doğuş, Barış gibi tecrübeli oyuncularımız var. İlk kez buraya gelen isimlerimiz var. Cedi, Furkan ve Wilbekin’in bize katılması bir enerji katacak. Ama Wilbekin ilk kez bu takımla birlikte olacak. Cedi ve Furkan da Avrupa Şampiyonası’ndan sonra NBA’de bulunmaları nedeniyle elemelerde oynayamadı. Kısa bir süre var. Yaptığımız antrenmanlarla hazır olmalıyız. Yorucu bir sezonun ardından oyuncular için bu maçlar zor. Mental olarak hazır hale gelmek en önemlisi. Biz önce bu maçı kazanıp, inşallah dünya şampiyonasına gideceğiz.

-En büyük sıkıntımız her daim aynı takımda oynayamamız. Rakiplere baktığımızda, bu havuz daha geniş. Bizim dezavantajımız bu. Bundan sonraki süreçte kim olacak, kim olmayacak onu bilmiyorum. Kasım penceresinde NBA oyuncuları yok ama Eylül’deki maçlarda inşallah yine bizimle hevesli bir şekilde birlikte olan ve oynamak istediklerini söyleyen Cedi ile Furkan yine oynayacak. Bunların dışında eylülde davet edeceğimiz Ersan ve sağlık problemlerinden kurtulup form tutmaya çalışan Ömer Aşık da olacak. O zaman rahat hareket edeceğiz. Ancak belirsizlik var mı derseniz, evet var ama bir senedir bununla yaşıyoruz.

-Bir oyuncu 15-20 dakika süre alsa da ben oynuyor diyemiyorum. Karar veriyor mu, en kritik anda topu eline alabiliyor mu buna dikkat etmek lazım. Çünkü milli takımda biz bize kaldığımızda bu faktörler devreye giriyor. Bizim bunu değiştirmemiz gerekiyor. Alttan gelen oyuncular umut vadediyor. Biraz sabretmemiz gerekiyor, ileriki dönemlerde iyi oyuncu havuzumuz bizim de olacak. Bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Ama bunu yaparken de inşallah Dünya Şampiyonası hedefine de hep beraber ulaşacağız.

Daha cesur olacağız

A Milli Basketbol Takımı’nda Coach Ufuk Sarıca, Ankara’da oynanacak eleme maçları öncesi taraftara da ayrı bir parantez açtı. Tecrübeli çalıştırıcı, “Ankara seyircisi hep görevini eksiksiz yaptı. Yine güzel bir basketbol ortamında oynayacağımızı biliyorum. Belki bu da düzeltmemiz gereken bir yönümüz ama biz fazla duygusal bir milletiz ve kendi seyircimiz önünde daha cesur ve farklı oynuyoruz” diye konuştu.

Wilbekin teşekkürü

Ufuk Sarıca, Wilbekin kafileye dahil olduğu için TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’na teşekkür etti. Sarıca, “Başkanımızın büyük çabası oldu. Böyle değerli bir oyuncuyu Türk yapabilmek önemliydi. Geçen yıl bir devşirme oyuncumuz vardı, son 3 gün kala yaşanan talihsizlik nedeniyle biz Avrupa Şampiyonası’nda Bobby’den yoksun oynadık. Bu hamleyle artık daha rahat olacağız” dedi.

Gençler acele etmesin

Türk oyunculara kulüplerde daha fazla süre ve sorumluluk verilmesi gerektiğini belirten Ufuk Sarıca, “Gençlerin kulüplerde aldığı dereceler önemli. Belki biz bir yabancı daha az oynatarak bunları başarabiliriz” dedi.

Daha önce Türk oyuncularla alınan başarılara dikkat çeken Sarıca, “Birçok takımımız ki, ben de bunu yaşadım; şampiyon olduğumuz sene bir tane eksik yabancı ile oynamıştık. Bunlar olmayacak şeyler değil. Sertaç’ı söylediniz, bize geldiğinde kimse konuşmuyordu Sertaç’ı ama şimdi Euroleague oyuncusu oldu” diye konuştu.

Bu alanda oyunculara da büyük rol düştüğünü sözlerine ekleyen başarılı çalıştırıcı konuşmasını şöyle noktaladı: “Gençler tabii ki iyi kontratlarla iyi kulüplerde oynamak istiyorlar, bu onların hakları ama zamanlamayı doğru yapmaları gerekiyor. Kendilerini tam ispat ettikten sonra oralara giderlerse daha iyi olur ama inşallah hepsi aldıkları şansı iyi kullanacaktır. Burada şu ana kadar sergiledikleri çalışma temposu nedeniyle de hepsine teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Milliyet

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

Türkiye – Yeni Zelanda İddaa Tahmini 09.09.19

Dünya Kupası klasman mücadelesine Türkiye Pazartesi saat 14:30’da Yeni Zelanda ile karşılaşacak. Hem İddaa hem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir