Anasayfa / Basketbol Haber / Ufuk Sarıca: Takvim sorunu yüzünden büyük bir keşmekeş içindeyiz.

Ufuk Sarıca: Takvim sorunu yüzünden büyük bir keşmekeş içindeyiz.

Karadağ ve Slovenya galibiyetleriyle Çin’deki Dünya Kupası yolunda işi garantiye almasak da ciddi bir avantaj elde ettik. Şimdi ise bizi sezon içinde NBA ve belki Euroleague oyuncularından yoksun oynayacağımız diğer maçlar bekliyor.

Milli Takım koçu Ufuk Sarıca ile hem bazı oyuncuların performansını, hem de bazı oyuncu değerlendirmelerini aldık. İşte Sarıca ile yaptığımız konuşmanın önemli bölümleri…

* Takvim sorunu yüzünden büyük bir keşmekeş içindeyiz. Grupta bundan sonra oynayacağımız maçlarda NBA oyuncularının olmayacağı muhakkak ama Euroleague oyuncularından kimlerin gelebileceğini de net olarak bilmiyoruz.

* Dünya Şampiyonası’na katılmak için büyük bir adım attık. Yine de herşeyin bittiğini söyleyemeyiz. Şimdilik 7 galibiyet yeter gibi gözükse de beklenmedik sonuçlar hesapları değiştirebilir.

* Aday kadroya aldığımız oyuncuların dışında takip ettiğimiz, kendilerini hazır tutmalarını istediğimiz oyuncular var. Kulüp antrenörlerine ‘Şunu oynat’ deme şansımız yok ama değişen statü ile birlikte milli takıma aday oyuncuların sürelerinin artacağını umuyoruz.

* Tolga Geçim ve Metecan Birsen’in hazır olmaları bizim için çok önemli. İnşallah sakatlık sorunları yaşamazlar ve grup maçlarında bizle birlikte olurlar. Metecan kampın ilk iki haftasında sakatlık nedeniyle çalışmadı ve bunu etkisiyle son maçlarda kendisinden yararlanamadık.

* Semih Erden geçen sezon çok iyi çalıştı ve milli maçlarda da çok konsantre oldu. Sadece serbest atış yüzdesi bile onun ne kadar çok istediğinin göstergesi. İnşallah fazla zaman kaybetmeden bir takımla anlaşır ve yakaladığı ritmi kaybetmez. Aksi halde tek başına yapacağı antrenmanlarla formda kalmasını beklemek zor. Ersan’ın kadroda olması da Semih’in performansını yukarı çekti. İçeride bir silahımız olduğunda hücumda çok etkili oluyoruz.

* Ersan İlyasova çok deneyimli. Sahada olduğu an bize ve arkadaşlarına büyük verdiği veriyor, kimse onun adamından yardım getiremiyor. Ribaundlarda yer tutması ve çok çabuk ribaundları bitirmesi gençler için örnek alınmalı. Sadece attığı skorla değiş savunmasıyla, asisleriyle, olgunluğu ile harika katkı verdi.

* NBA oyuncusu da olsalar Cedi 23, Furkan 21 yaşında. Bu nedenle doğru şut seçimlerinde zaman zaman taşkınlıklar oluyor ama takıma getirdikleri enerji, skora katkıları bizi çok rahatlattı. İkisi de olgunlaştıkça çok daha iyi oynayacak. Furkan’ın Banvitteki yarım sezon dışında sadece milli takımda oynadığını unutmayalım.

* Cedi kuvvet olarak kendisini geliştirmiş, temas alarak atmaya başlamış. Gerek Cedi, gerekse Furkan çok iyi insanlar. Hata yapıyorlar ama anlıyorlar. Dünya Şampiyonası’na gittiğimizde ikisi de çok daha büyük oyuncu olarak gelecekler.

* Slovenya’da 5-6 yurt dışında süre alan oyuncu vardı. Bizde ise NBA ve Euroleague’de Scottie dışında bu tür kulüp arenalarında oynayan oyuncu yok. Bu bakımdan Slovenya galibiyeti çok önemliydi. Bu maçta sonuç çok önemli olduğu için rotasyonu geniş kullanamadım.

Kaynak: Basketfaul

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

Los Angeles Clippers – Oklahoma City Thunder İddaa Tahmini (3) 15.08.20

NBA’de normal sezonun son gününde maçlar devam ediyor. Los Angeles Clippers, Cumartesi gecesi saat 01:30’da …