Anasayfa / Basketbol Haber / Ufuk Sarıca’dan Eleme Maçları Öncesi Detaylı Değerlendirme

Ufuk Sarıca’dan Eleme Maçları Öncesi Detaylı Değerlendirme

A Milli Erkek Takımımızda Başantrenör Ufuk Sarıca, kamp çalışmaları yaptıkları Krasna Gora’da değerlendirmelerde bulundu.
Çin’in ev sahipliğinde 2019 yılında düzenlenecek FIBA Dünya Şampiyonası’na katılma hakkını elde etmek için önümüzdeki ay Karadağ ve Slovenya ile karşılaşacak olan A Milli Erkek Takımımızda Başantrenör Ufuk Sarıca, kamp çalışmaları yaptıkları Krasna Gora’da değerlendirmelerde bulundu.

“Oyuncular Antrenmanlara Konsantre Durumda”

Slovenya’nın Krasna Gora şehrinde gerçekleştirilen kampta herkesin büyük bir özveriyle çalıştığının altını çizen Sarıca, “Bu dönemde oyuncular yaz tatilinden ya da hafif çalışmalardan gelmiş oluyor. Biz de burada özellikle fiziksel açıdan oyuncularımıza yükleniyoruz. Bunun yanı sıra teknik çalışmalar ile de oyun için planlarımızı oturtuyoruz. Özellikle bulunduğumuz bu bölgede oyuncular tamamen antrenmanlara konsantre olabiliyorlar. Maalesef ki İstanbul veya Ankara’da yaptığımız hazırlık çalışmalarında şehrin kalabalığı, trafik veya kulüp işleri gibi etkenlerden dolayı bazen daha az verim alınabiliyor. Slovenya’da bulunduğumuz bu bölgede oksijen seviyesinin yüksek oluşu, antrenman-otel arası mesafenin kolaylıkla ulaşılabilir olması ve de oyuncuların iyi dinlenebiliyor olmaları bu tür kondisyon kamplarında olumlu geri dönüş almamızı sağlıyor.” dedi.

Kampta dört önemli oyuncularının bulunmamasının kendileri için eksiklik olduğunu belirten Ufuk Sarıca, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dört oyuncumuz da bireysel olarak çalışmalarını sürdürüyorlar fakat maalesef ki teknik çalışmalarda bizimle yer alamıyorlar. Şu an geçirdiğimiz bu kamp dönemi, oynayacağımız hazırlık maçları ile birlikte, oynayacağımız iki resmi maç için en önemli ve kritik dönemlerden bir tanesi. Ben özellikle oyuncu olduğum dönemden bu yana bayramlarda, özel günlerde veya herkesin tatil yaptığı dönemlerde hep kamplarda oldum. Şu an takımımızda bulunan oyuncularımız da aynı profesyonellik içindeler. Bu sebeple A Milli Takım düzeyinde yer alan oyuncu ve teknik kadronun ‘Herkes tatil yaparken biz çalışıyoruz’ gibi bir olumsuzluğa kapılabilmesi mümkün değil. Bizler ülkemizi uluslararası organizasyonlarda başarıyla temsil etmek için hayatımızı bu çalışma temposuna adapte etmiş durumdayız. Bizim hayatımız basketbol.”

“Seyircimizin Desteği Bizler İçin Çok Değerli”

Slovenya’nın Krasna Gora şehrinde gerçekleştirilen çalışmaların olumlu bir şekilde devam ettiğini belirten tecrübeli antrenör, Dünya Şampiyonası’nın yeni sistemiyle ilgili olarak, “Açılan pencereler bütün işin kimyasını bozdu. Bu sadece bizim için değil birçok ülke için sıkıntılı bir konu. Özellikle lig ve Euroleague maçları ile Avrupa kupasının çok yoğun bir takvimi var. Bu yoğun takvimin arasında bu pencerelerde Dünya Şampiyonası’nda bir üst tura geçmek için hak kazanmaya çalışıyorsunuz. Bu sisteme bünye olarak alıştık fakat devamlı farklı kadrolar ile sahada olmak, devamlılığı sağlamayı zorluyor. Zaten bir değişim içindeyiz. Hem gençleştirme hem de rollerde değişiklikler yapıyoruz. Oyuncu havuzunda bazı sıkıntılarımız var ve bunlara ilave bir de elimizdeki oyunculardan kadromuzda yararlanamayınca sıkıntılı dönemler yaşadık. Sonuçta basketbol devamlılık işidir. Devamlı olarak ana 3-4 oyuncunuz değişince sıkıntılar oluyor ve takımları zor durumlara sokuyor. Özellikle Ukrayna deplasmanı ve Bursa’da oynadığımız Letonya maçı bizim için çok önemliydi. Bursa’da oynadığımız maçta 4-5 tane ilk kez milli olan oyuncumuz vardı. Bu olumsuz etkenlere karşın biz sadece İsveç deplasmanında beklenmedik bir mağlubiyet aldık. Fakat tüm bu zor şartlara karşın biz grubumuzdan lider olarak bir üst tura yükseldik ve şimdi bir üst grupta İspanya’nın ardından ikinci sıradayız.” dedi.

6 maç uzakta olduğumuz 2019 Dünya Şampiyonası’ndaki rakiplerimizle ilgili de değerlendirmede bulunan başarılı antrenör, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şu anki konum itibariyle İspanya bütün maçlarını kazanarak lider ve biz de 4 galibiyet ile 2. sırada yer alıyoruz. Şu an belli bir avantaj elde etmiş durumdayız. Özellikle bizimle birlikte aynı gruptan yükselen rakiplere karşın ikili averajda avantajlıyız. Diğer rakiplere baktığımızda; tüm maçlarını kazanmış İspanya biraz ağır basıyor. Bizim Dünya Şampiyonası’na gitme yolunda önemli rakiplerimizden iki tanesi Karadağ ve Slovenya… Grubumuzu ilk 3 sırada bitiren takımlar Çin’e gitmeye hak kazanacak. Karadağ büyük bir çıkış içinde ve kendi gruplarında oynadıkları maçta Slovenya’yı dış sahada mağlup etmeyi başardılar. Dünya Şampiyonası’na gitme yolundaki bence en önemli faktör öncelikle kendi evimizde oynayacağımız maçları kazanmak. Evimizde alacağımız galibiyetler çok önemli. İspanya ile hem Türkiye’de hem İspanya’da yapacağımız maçlar zorlu geçecek. Çünkü takvim olarak Euroleague’in en zor dönemlerinden birine denk geliyor ve bizi kadro oluştururken zorlayacak bir etken olarak gözüküyor. Bizim için Karadağ ve Slovenya’ya karşı deplasmanda alacağımız ekstra galibiyetler çok rahatlatır. Fakat tekrar söylüyorum; bizim kendi evimizde oynayacağımız maçlarda seyircimizin desteği ile rakiplerimizi mağlup etmemiz gerekiyor.”

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

fransa pro a basketboltahmin.net iddaa tahmin ve analiz

Limoges – Chalons Reims İddaa Tahmini 26.10.19

Fransa JeepElite Pro A 6.hafta mücadelesinde Limoges Cumartesi saat 21:00’da Chalons Reims ile karşılaşacak. Hem …