Anasayfa / Basketbol Haber / Yeni Sezonun Yeni Kuralları

Yeni Sezonun Yeni Kuralları

FIBA, oyun kurallarında yaptığı değişikliklerle NBA’e biraz daha yaklaştı.

İşte bu sezon uygulanacak kural değişiklikleri…

PERİYOD
1) “Periyod” ve “Ekstra Periyod” ifadeleri yerine “Çeyrek” ve “Uzatma” ifadeleri kullanılacak.

TEKNİK FAUL
2) Yeni kural: Tek atıştan sonra NBA’deki gibi oyun kaldığı yerden devam edecek (Şut saati dahil).
a. Eski kural: Teknik faulün cezası tek atış ve o takım için topu hakem masasının karşısından oyuna sokma hakkı idi ve şut saati başa alınıyordu.

SPORTMENLİKDIŞI VE DİSKALİFİYE EDİCİ FAUL
3) Yeni kural: Sportmenlik dışı ve diskalifiye edici faullerin cezası 2 atış ve topu takımın ön sahasında topu oyuna sokma çizgisinden oyuna sokulması olacak, top ön sahadan oyuna sokulacağı için şut saati 14 saniyeye ayarlanacak.
a. Eski kural: 2 atış ve topu hakem masası karşısından orta sahadan oyuna sokulması şeklinde uygulanıyor, şut saati 24’e alınıyordu.

MOLA
4) Yeni kural: 4. Çeyrek ve uzatmaların son 2 dakikasında takım kendi geri sahasında mola aldığı zaman başantrenör en geç mola bitimine kadar başhakeme topun ön veya geri sahadan oyuna sokulacağını bildirmek zorundadır. Bu karar geri dönülemezdir. Başhakem topun nerden oyuna sokulacağını hem eliyle, herkesin görebileceği şekilde işaret edecek, hem de rakip takımın başantrenörüne iletecek. Eğer top geri sahadan oyuna sokulacaksa takımın şut saati için 24 saniye, ön sahadan oyuna sokacaksa 14 saniye hakkı olacak.
Basketfaul’un notu: Rakip takım topun ön ya da geri sahadan oyuna sokulacağını molanın sonunda değil, başında bilmelidir ki rakip koç molada ona göre taktik versin.
a. Eski kural: 4. Çeyrek ve uzatmaların son 2 dakikasında takım kendi geri sahasında mola aldığı zaman top ön sahaya taşınıyor ve şut saati 24’e ayarlanıyor veya süre ilerlemişse kaldığı yerden devam ediyordu.

TOPUN OYUNA SOKULMASINDA SAVUNMANIN İHLALİ
5) Yeni kural: 4. Çeyrek ve uzatmaların son 2 dakikasında topun her oyuna sokulmasında (Sayıdan sonra hariç, yani hakem her topu oyuna sokması için oyuncuya verdiği zaman) savunma oyuncusuna çizgiyi geçmemesi için bilinen hareketi yapacak ve ihlalinde direkt teknik faul verecek. Oyunun geri kalan bölümlerinde eski kural geçerli.
a. Eski kural: Eğer bir savunma oyuncusu topun oyuna sokulması sırasında vücudunun herhangi bir kısmıyla sınır çizgisini ihlal ederek topun oyuna sokulmasını engelliyorsa hakem düdüğünü çalıyor ve oyuncuyu uyarıyordu.

TOP ARKALIĞA SIKIŞIRSA
6) Yeni kural: Top, arkalık ve çember arasına sıkışırsa hava atışı durumu doğacak. Eğer pozisyon sırası hakkı hücum takımında ise şut saati 14’e, savunma takımında ise 24 saniyeye ayarlanacak.
a. Eski kural: Top, arkalık ve çember arasına sıkıştığı zaman pozisyon sırası hakkı hücum eden takımda ise şut saati kaldığı yerden devam ediyordu. Şut saati sesli işaret verdiyse bu bir 24 saniye ihlali kabul ediliyor ve top rakip takım kontrolüne veriliyordu.

KAVGA
7) Yeni kural: Kavga durumunda benchten başantrenör veya antrenör yardımcısı haricinde sahaya giren kişiler diskalifiye edilecek. Kavgaya aktif olarak katılan kişilerin hanesine “D2” yazılacaktır ancak kavgaya aktif katılmayan kişilerin hanesine “F” yazılacaktır ve her iki durumda da baş antrenör hanesine “B2” yazılacaktır.
a. Eski kural: Kavgaya aktif olarak katılıp katılmadığına bakılmaksızın “F“ yazılıyordu.

ÇİFT FAUL
8) Yeni kural: Çift faul olabilmesi için:
a. Temaslı bir fauldür.
b. 2 faul de oyuncu faulü olacaktır
c. 2 rakibin birbirlerine karşılıklı yaptığı fauldür.
d. Cezaları eşit olmalıdır.
Eski kural:
1.Temaslı bir fauldür.
2.Yaklaşık olarak aynı zamanda yapılmış olmaları gerekir.
3.2 rakibin birbirlerine karşılıklı yaptığı fauldür.

ARKALIKLA PASLAŞMA
9) Yeni kural: Bir oyuncu topu bilerek arkalığa atarsa bu bir dripling sayılmayacaktır.
a. Eski kural: Bir oyuncu topu bilerek arkalığa atarsa bu bir dripling sayılayacak. Bu nedenle sadece dripling hakkını kullanmayanlar arkalıkla paslaşabiliyordu.

Kaynak: Basketfaul

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

BSL Basketboltahmin.net iddaa tahmin ve anzlizleri

Türk Telekom – Anadolu Efes İddaa Tahmini 15.03.20

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi 23.hafta mücadelesinde Türk Telekom Pazar saat 17:30’da Anadolu Efes ile …