Güncel
Anasayfa / Basketbol Haber / RESMİ: CSKA Pota Altına NBA’den Takviye Yaptı

RESMİ: CSKA Pota Altına NBA’den Takviye Yaptı

CSKA Moskova, geride bıraktığımız sezon en önemli eksiklerinden biri olan pota altı rotasyonuna NBA‘den bir önemli takviye daha yaparak son olarak Milwauke Bucks forması giyen Ukraynalı uzun Joel Bolomboy ile 3 yıllık kontrat imzaladı.

2.06 boyunda olan 24 yaşındaki genç uzun, geride bıraktığımız sezon Milwaukee Bucks ile 6 maça çıkarken ortalamada sadece 6.2 dakika süre alabilmişti. G-League’de ise Wisconsin forması ile forma giydiği 30 maçta 16.3 sayı 9.6 ribaund 1.1 asist istatistikleri ile katkı vermişti. Ukrayna pasaportu da bulunan Bolomboy’un adı geçtiğimiz sezon Trabzonspor ve Galatasaray ile de anılmıştı.

Bolomboy 2016 NBA draftında 2.tur 52.sıradan Utah Jaza tarafından seçilmişti.

Artılar

Ukrayna asıllı Birleşik Amerikalı uzun güçlü fiziği, uzun kolları, atletik özellikleri ve ribaundlardaki etkinliği ile ön plana çıkıyor. Ayrıca yüksek motorlu ve tam sahada koşan bir uzun. Orta mesafe şutlar hatta 3 sayı tehditi konusunda da gelişime açık, bir temeli var. Özellikle yüksek postta yakaladığı pozisyonlarda hem şut kullanmayı hem de bir kaç dirbbling ile potaya gitmeyi seviyor, yumuşak bir bitirişe sahip. Alçak postta fiziksel avantajlarını iyi kullanan ve patlayılıcılığı sayesinde çembere yakın pozisyonlar rakiplerini rahatlıkla posterleyen bir isim. Ayrıca her geçen gün geliştirdiği ve daha verimli hale getirdiği çengel atışı silahına da sahip. Bu çengel atış ve orta mesafe etkinliği sayesinde ikili oyunlarda hem pop and roll yapabilen bir uzun. Her iki pota altında da temastan kaçmayan ve agresif bir oyuncu olan Bolomboy, savunmada da sertliği, güçlü fiziği ve atletizmi ile boyalı alanı iyi koruyan bir uzun.

Eksiler

Öncelikle henüz üst seviyelerde kendisini fazla test edemedi, Euroleague onun için ilk etapta oldukça zor bir sınav olacak. Alçak postta şimdiye kadar çengel atışı ona yardım etti ama sırtı dönük hücumlarına daha fazla silah eklemeli. Diğer taraftan orta mesafe şutlarındaki etkinliği daha çok ön plana çıkarabilmek için top tekniğini de biraz geliştirmeli, henüz ortalamanın altında. Savunma tarafında ise fiziği, atletik özellikleri ve uzun kolları bir araya geldiğinde iyi bir blokçu olmasını bekliyoruz ama bu artıyı henüz hanesine yazdırabilmiş değil. Rakip oyuncuların pozisyonuna göre daha iyi zamanlamalarla daha iyi rotasyonlar yapmalı, boyalı alanı koruyan uzun sınıfından çemberi de koruyan uzun olma seviyesine çıkmalı.

Sonuç

Özetle CSKA Moskova, Hines ve Hunter’ın yanına daha fizikli daha çok gerçek 5 numara diyebileceğimiz bir takviye yapmış oldu. Bolomboy, anne tarafından Rus olduğu için yakında vatandaşlık aralarak VTB Lig’de yerli statüsünde oynayabilecek. Bu nedenle de ayrıca değerli bir hamle. Boyalı alandaki sertliğin bir üst seviyeye çekilmek istedikleri maçlarda ve rakiplerin fizikli uzunlarına karşı yardım getirmeden savunma yapmak istedikleri bölümlerde Bolomboy, her iki pota altında da onlara istediklerini verecektir. Savunma ribaundları konusunda da takıma büyük bir katkı vereceğini düşünüyorum. Hücum tarafında da önemli bir potansiyele sahip, eksiklerini yavaş yavaş giderdikçe değerli bir skor opiyonu da olur.Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Fersu Yahyabeyoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yapmaya başladım. Son 5 yıldır basketbolun bahis tarafı ile de ilgileniyorum. Uzmanlık alanım Avrupa ligleri, özellikle Euroleague, BSL, VTB ve İspanya liglerini yakından takip ediyorum.

Mutlaka bakın

LA Clippers Favorilerden Biri

NBA’de yaz döneminin en dikkat çekici hamlelerini yaparak önümüzdeki sezon şampiyonluk için iddialı konuma gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir