Anasayfa / NBA / Golden State Warriors İncelemesi

Golden State Warriors İncelemesi

Son 2 yılın şampiyonu bu yaz kadrosunu büyük ölçüde muhafaza etti. Üstüne üstlük New Orleans Pelicans ile sözleşmesi sona eren ve geçtiğimiz sezonun ortasında ciddi bir sakatlık geçiren DeMarcus Cousins ile 1 yıllık kontrat imzaladı.

Cousins ciddi bir sakatlık geçirmese Golden State Warriors onu alamazdı. Öte yandan saha içinde problemli bir oyuncu oluşu ve zaman zaman oyuna konsantre olmakta çektiği sıkıntılar düşünüldüğünde Draymond Green’den sonra bu takımın ikinci bir kötü çocuğa gerçekten ihtiyacı var mıydı?

Warriors’un  Sorunları Çözülmeyecek Problemler Değil

Aslına bakarsanız Golden State Warriors’ın batı konferansında ilk iki içinde kalmak ve play-offlarda ev sahibi avantajı elde etmek için Cousins’a ihtiyacı yok. Hali hazırda 4 all-star oyuncudan kurulu bir süper takımlar. Zamanında en büyük rakipleri LeBron James’in lige getirdiği süper takım kavramını bir üst seviyeye taşımayı başardılar.

Bunda doğru planlamanın rolü olduğu gibi aynı zamanda Stephan Curry’nin zamanında müzmin hale gelen bilek sakatlığından dolayı ücretinde fedakarlık yaparak takıma bir yıldız kazandırılmasında payı yok değil.

Bu sezonki performansları incelendiğinde şu ana kadar 31 maçta 10 mağlubiyet aldılar. Takımın lideri Stephan Curry’nin sakatlıklardan dolayı 10 maç kaçırdığı düşünüldüğünde ve Draymond Green ile Kevin Durant arasında gerilen sinirlerle birlikte kaybedilen 10 maç anlaşılabilir oluyor.

Ligin En Verimli Hücum Eden Takımı Onlar

Golden State Warriors tüm bu olumsuzluklara ve halen tam manasıyla ritim tutmamış olmasına rağmen NBA genelinde en verimli hücum eden takım. Maç başına rakiplerine 5.4 sayı fark atarken en büyük sıkıntıyı pota altını savunmakta yaşıyorlar. Ama bu durum geçici olabilir. Çünkü DeMarcus Cousins geçen aralık ayında yaşadığı sakatlıktan önümüzdeki ocak ayında dönecek.

Bu sezon takımın zayıf karnı pota altı savunması kadar yapılan top kayıpları oldu. Maç başına en çok top kaybeden takımlardan biri konumundalar. Aynı zamanda en çok hızlı hücum sayısı yiyen ve en az ikinci şans sayısı bulan takımlar listesinde de üst sıralarda yer alıyor Warriors.

Konsantrasyon Sorunları Yaşıyorlar

Az hücum ribaundu çekmek, çok top kaybı yapmak ve hızlı hücum sayısı yemek gibi zaaflar Golden State için maçları üçüncü viteste oynadıklarının bir göstergesi olabilir. Özellikle top kaybı ve buna bağı olarak yenen fast-break sayıları takımların son 2 sezonun şampiyonunun karşısına ekstra motivasyonla çıktıklarının göstergesi. Ama takımın ribaunt sıkıntısı ve boyalı alanı kapatmada çektiği sıkıntılar işin emek kısmında oyuncuların ellerinden geleni tam manasıyla sahaya yansıtmadığının bir işareti.

Tüm bu zaaflar kadronun kalitesi düşünüldüğünde giderilmeyecek türden değil. Ligin hala en fazla asist takımı, en iyi üçlük atan takımı, en iyi asist yüzdesine sahip ekibi onlar. Fakat bu sezon benchleri yine sorunlu. Igoudala ilerleyen yaşından dolayı kendini play-offlara saklamak isteyecektir. Jonas Jerebko şu ana kadar kenardan gelip en verimli oynayan oyuncuları. Üstüne bir de DeMarcus Cousins iyileşince 5 all-starlı bir beş izleme olasılığımız yüksek olacak.

Fakat koç Steve Kerr ve genel menajerin işleri sezon sonu oldukça zor olacak. Kevin Durant ve Klay Thompson’ın kontratları sezon sonu sona erecek. Kevin Durant’ın bir sezon daha oyuncu opsiyonu olmasına rağmen serbest oyuncu pazarında teklifleri değerlendireceği şimdiden konuşuluyor. Belki bu durum bir hanedanlığın sonu olur. Öte yandan Steve Kerr Cousins iyileştikten sonra sahada iki tane problem çocukla uğraşmak zorunda kalacak.

Anlayacağınız DeMarcus Cousins’ın dönüşü takımın savunmada yaşadığı problemlere çare olacağı gibi bunun yanında yeni sorunlar yaratmaya da aday. Sezon sonu hedefi şampiyonluk olan Golden State Warriors için sorularla dolu bir sezon başlangıcı geride kaldı. Bakalım Toronto Raptors, Boston Celtics, Milwaukee Bucks, Houston Rockets, Oklahoma City Thunder veya Denver Nuggets onlara rakip olabilecek mi?

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

Atlanta Hawks – New York Knicks İddaa Tahmini 12.03.2020

NBA Ligi’nde Doğu ekiplerini karşı karşıya getirecek maçta Atlanta Hawks Perşembe gecesi saat 02:30’da New …