Anasayfa / Basketbol Haber / Itoudis: “Banvit O Dönem Beni Doğru Kişi Olarak Gördü”

Itoudis: “Banvit O Dönem Beni Doğru Kişi Olarak Gördü”

Başantrenörlük kariyerine Banvit’te başlayan koç Dimitris Itoudis, 2013-14 sezonunda Bandırma ekibi ile normal sezonda 28-2’lik bir derece yapmış ve Banvit tarihine geçmeyi başarmıştı.

Yapılan söyleşi de koç, Türkiye günlerinden bahsetti, CSKA Moskova organizasyonuna olan bağlılığını anlattı… İleride olası bir NBA koçluğuna olan bakış açısı ve Nemanja Bjelica da röportajın diğer konularındandı.

Nasıl Banvit’i seçtiniz? Teklif geldiğinde sizin için o dönemde en iyi seçeneğin bu olduğunu nasıl anladınız?

Dimitris Itoudis: Yaz döneminde diğer takımlarla görüşmeler yapıyorduk. Zeljko (Obradovic) ile birlikte mi devam edeceğime yoksa kendi başıma mı devam edeceğime bakıyordum. Rodos’taydım. Turgay Çataloluk beni aradı ve başkan Özkan Kılıç ile Banvit’in o dönemki sahiplerinin (Turgut ve Ömer Görener) benimle görüşmek istediğini söyledi. İstanbul’da buluştuk ve uzun uzadıya konuştuk. Sonra da üç yıllık anlaşma sağladık.

Banvit dışında hangi takımlardan teklif almıştınız? Banvit olmasa baş antrenörlük kariyerinize nerede başlayacaktınız?

Itoudis: Öncelikle şu an diğer takımların hangileri olduğu önemli değil. Asıl önemli olan Banvit’le görüşmüş olmamız. Banvit ailesi, başkan Özkan Kılıç, Turgay Çataloluk, Turgay Zeytingöz ve tabii takım sahipleriyle ilgili yalnızca iyi şeyler söyleyebilirim. Artık diğer takımların kimler olduğunun bir önemi yok. Banvit beni doğru kişi olarak gördü ve teklifleri de çok cazipti. Bandırma’ya, Banvit’e dair yalnızca güzel anılarım var. Bir koçun huzurla çalışabilmesi ve işine odaklanabilmesi için güzel bir basketbol atmosferi yaratmaya çalıştılar.

Banvit’in genç oyuncuları son dönemde çok iyi iş çıkarıyorlar. Kulübün altyapı sistemiyle ilgili neler düşünüyorsunuz koç?

Itoudis: Her ne kadar Banvit, Avrupa’nın orta sınıf takımlarından biri olsa da sağlık tesisleri, genç oyuncular için yurt imkanları anlamında harika bir organizasyon. NBA tesislerinin küçültülmüş versiyonu gibi bir salonları var. İçeride her şey var, her şey hazır. 50’den fazla genç oyuncu oradan okula gidiyor, orada çalışıyor, orada yatıp kalkıyorlar. Odaları orada. Bütün sistem, iş ahlakı yüksek iyi eğitimli koçlarla çok iyi işliyor. Oraya gittiğim zaman sezon öncesi hazırlıklarım için genç oyunculara ihtiyacım olduğunu söylemiştim. O çocuklardan bazıları çoktan bir üst adımı atıp Türkiye’nin farklı yaş milli takımlarında oynadılar. Banvit’teki tüm sistem iyi organize edilmiş durumda ve bütün bunlar harika.

CSKA gibi büyük bir kulüp için çalışıyorsunuz ve böylesi büyük bir kulüpte çalıştığınız sürece daha fazla EuroLeague şampiyonluğu kazanma ihtimaliniz de daha yüksek tabii. Birkaç şampiyonluk daha kazanacak olursanız bir sonraki hedefiniz ne olur?

Itoudis: Böyle şeyler düşünmüyorum. Her sezon ve her yaz kulüpler için önemli. Yaz döneminde, sezon içinde başarılı olabilecek takımı kurmaya çalışıyorsunuz. Takım kurma konusunda yaz dönemi kurmak istediğiniz takımın çekirdeği ve o takımda sahip olacağınız kimyayı belirlemek konusunda %50-60’ın üzerinde rol oynuyor. Biz de Andrey Vatutin, Natalia Furaeva ve sponsorlar ile birlikte bu doğrultuda mümkün olan en iyi takımı kurmak için çalışıyoruz. En önemlisi bu. Her sezon her birimiz için yeni bir mücadele. Burada çalışmaktan onur duyuyorum. Bu röportaj fırsatını da CSKA organizasyonu ve şahsen Andrey Vatutin’e teşekkür etmek için bir fırsat olarak kullanmak isterim. Taraftarlarımızın, sponsorların ve tabii ki kendimizin beklentilerini karşılamak için mücadele edecek en iyi takımı kurmaya çalışıyoruz.

Peki ya NBA koç? Bu fikre nasıl bakıyorsunuz?

Itoudis: Şu an bunu düşünmüyorum. Şu an CSKA için mümkün olan en iyi takımı kurmak konusunda düşünüyorum ve şu an bulunduğum noktadan ötürü çok memnunum. NBA harika bir lig, basketbol konusunda dünyanın en iyi organizasyonu. Gösterdikleri birlik, ortak fikirler, bütün bu planlama, cazibesi, göz önündeliği… Tüm bunların harika bir getirisi oluyor. Elbette NBA harika ama ben şu an tamamen mümkün olan en iyi takımı kurmaya, en iyi basketbolu oynamaya ve CSKA’ya daha fazla maç kazandırmaya odaklanmış, kendimi oraya kanalize etmiş durumdayım.

Son dönemde Nemanja Bjelica’nın Avrupa’ya dönmesi gündeme geldi. Neticede NBA’de kaldı. Onunla ilgili bir çalışma yaptınız mı? CSKA kadrosuna kendisini dahil etmeyi düşündünüz mü?

Itoudis: Şu an, daha önceki hedeflerimizi konuşmanın zamanı değil. CSKA’nın kıtanın her yerinde gözü kulağı var. Sahip olmak istediğimiz kimyaya en uygun oyuncuları kadromuza katıyoruz. Bu konu isimlerle ilgili değil. Dediğin gibi Bjelica şu an NBA’de ve CSKA’nın oyuncusu değil. Şu anda mümkün olan en iyi takıma ve takım sporlarında en önemlisi, en iyi kimyaya sahip olmak istiyoruz.

Kaynak: Eurpohoops

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında basketboltahmin

basketboltahmin

Mutlaka bakın

BSL Basketboltahmin.net iddaa tahmin ve anzlizleri

Türk Telekom – Anadolu Efes İddaa Tahmini 15.03.20

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi 23.hafta mücadelesinde Türk Telekom Pazar saat 17:30’da Anadolu Efes ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir