Anasayfa / NBA / Houston Rockets: Zor Bir Denklem

Houston Rockets: Zor Bir Denklem

Houston Rockets geçtiğimiz sezon batı konferansında 53 galibiyet ve 29 mağlubiyetle dördüncü olarak play-off oynamaya hak kazandı. Play-off ilk turunda Utah Jazz’ı 4-1 ile geçen Rockets ikinci turda ise Golden State Warriors’a 4-2 elendi.

Geçen sezona oldukça tutuk başlayan Houston Rockets aralık ayıyla birlikte James Harden önderliğinde çıkışa geçti. Takım olarak all-star arasından sonra vites yükselten Rockets normal sezonun son 2 ayında ligin en başarılı takımı oldu. Bu dönemde oynadığı 25 maçta 20 galibiyet alan Houston Rockets yine de batı konferansını ancak dördüncü bitirebildi.

Play-off ilk turunda sezonun ikinci bölümünde yakaladıkları savunma ritmiyle beraber Utah Jazz’ı kolay geçmeyi başardılar. Fakat iki sezondur elendikleri Golden State Warriors karşısında Kevin Durant’ın efektif oyununa cevap veremeyip 4-2 elendiler.

Yaz döneminde kontratı sona eren Eric Gordon, Austin Rivers ve Gerald Green ile kontrat yenileyen Rockets için beklentiler büyük ölçüde kadrosunu muhafaza edeceği yönündeydi. Fakat geçtiğimiz sezon Chris Paul’den beklenen verimi alamamışlardı. Ayrıca yıldız oyuncunun 3 sezon için 123 milyon dolarlık sözleşmesinden kurtulmaları pek olası gözükmüyordu. Fakat şansları yaver gitti ve takımı dağıtarak yeniden yapılanma yolunu seçen Oklahoma City Thunder’dan Russell Westbrook karşılığında Chris Paul’u takasladılar.

Westbrook Harden Ortaklığı Başarıya Ulaşabilecek mi?

Bu takas sonucunda ligin topa en çok hükmeden iki oyuncusu Westbrook ve Harden aynı forma altında yeniden buluştu. Hatırlanacağı üzere Harden ile Westbrook Oklahoma City Thunder’da 2011 yılında beraber oynamışlardı. Fakat o dönemde James Harden’ın takımdaki rolü oldukça kısıtlıydı. Bu ekleme dışında Houston Rockets serbest oyuncu pazarından Ben McLemore, Anthony Bennett, Deyonta Davis ve Tyson Chandler ile sözleşme imzaladı.

Koç Mike D’Antoni yola devam edecek Houston Rockets için önümüzdeki sezon Westbrook ve Harden ikilisini verimli kullanabilmek başarıya giden anahtar olacak. NBA en dominant iki oyuncusundan verim almak için mevcut oyun planlarında belli değişikler yapmaları gerekecek. İki yıldızın topsuz oyunda verimliliklerinin azaldığı düşünüldüğünde Houston Rockets’ın doğru takım kimyasını yakalaması zaman alacaktır. Fakat Westbrook ve Harden’ı sistem içinde verimli kullanabilirse geçen sezonki derecenin üzerine çıkmaları da olası.

 

Gidenler:

Chris Paul, Iman Shumpert

 

Gelenler:

Ben McLemore, Russell Westbrook, Anthony Bennett, Deyonta Davis, Tyson Chandler

Yorum bölümü yakında aktif edilecektir.


Hakkında Dağhan Duru

Dağhan Duru
1983 doğumluyum. Ortaöğretim ve liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudum. 2010 yılında YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 2014-2015 arasında Cumhuriyet gazetesinin web sayfası için NBA, Eurolegue ve Eurocup hakkında yorum yazıları kaleme aldım. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yazarlık ve editörlük yaptım.

Mutlaka bakın

New Orleans Pelicans – Memphis Grizzlies İddaa Tahmini 04.08.20

NBA‘de 2019-20 sezonu geri dönüş maçları kapsamında New Orleans Pelicans Salı saat 01:30’da Memphis Grizzlies …